Hrvatska, Nekategorizirano, Rad udruga

Zelena Istra: Zaustavili smo štetan projekt Plomin C!

Ideju izgradnje ove termoelektrane je prošle godine na referendumu odbacilo 94% građana Labinštine
Ideju izgradnje ove termoelektrane je prošle godine na referendumu odbacilo 94% građana Labinštine

– Nakon 5 godina kampanje protiv izgradnje štetne termoelektrane na uvozni ugljen Plomin C, ostvarili smo veliku pobjedu!  Ministar gospodarstva Panenić izjavio je kako je realizacija ovog projekta zaustavljena.

Sigurni smo kako nakon uvjerljivih argumenata protiv izgradnje te okolnosti koje su uslijedile, Vlada nije niti imala drugog izbora nego zaustaviti Plomin C – piše Zelena Istra.

Kroz kampanju, intenzivno smo ukazivali na štetne okolišne i zdravstvene posljedice, ekonomsku neisplativost, negativan utjecaj na klimatske promjene ovog projekta kao i na neusklađenost s pravilima EU, konstantno zagovarajući iskorištavanje potencijala obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti.

Organizirali smo 40-ak akcija, performansa, tribina i drugih događaja, napravili nekoliko pravnih, energetskih i ekonomskih analiza, pokrenuli smo 3 sudska procesa i 1 postupak pred DORH-om, potencijalnim investitorima i bankama poslali smo 10-ak dopisa argumentirajući štetnost projekta, organizirali veliku kampanju uoči savjetodavnog referenduma u Labinštini, komunicirali s Europskom komisijom ukazujući na neprihvatljivost planiranog ugovora HEP-a i japanskog investitora… Sve ove aktivnosti, u kombinaciji s europskom praksom napuštanja ugljena, u konačnici su proizvele situaciju u kojoj realizacija Plomina C više nije moguća.

Ovime je Hrvatska spašena od termoelektrane na uvozni ugljen koja bi idućih 40-ak godina zagađivala zrak, proizvodila iznimno skupu električnu energiju i doprinosila klimatskim promjenama.

Ovaj projekt je prije 7-8 godina započela i odlučno gurala još stara HDZ-ova Vlada, zatim jednako entuzijastično zagovarala Kukuriku koalicija, a nakon toga i pojedini ministri u aktualnoj Vladi.

Zaustavljanjem Plomina C napokon je osiguran prostor za iskorak u sektoru energetike. Sada će biti nužno osigurati kvalitetnu Strategiju energetskog razvoja te Strategiju niskougljičnog razvoja, koje nikako ne smiju sadržavati nove termoelektrane na ugljen, već se moraju temeljiti na energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije.

Zahvaljujemo svim građanima koji su nas podržavali u ovoj velikoj kampanji.

Podsjetimo, ideju izgradnje ove termoelektrane je prošle godine na referendumu odbacilo 94% građana Labinštine, a prema istraživanju agencije IPSOS prije dvije godine, Plominu C se protivi 64% građana Hrvatske.

Nastavit ćemo pratiti proces i pokušati osigurati kvalitetnu energetsku politiku RH, u kojoj neće biti mjesta za projekte poput Plomina C. Ukoliko nekom nerazumnom, nesposobnom ili korumpiranom političaru na poziciji padne na pamet da ponovno pokuša oživjeti ovaj projekt, svakako ćemo znati odgovoriti i ponovno pokrenuti kampanju.