Hrvatska, Nekategorizirano

Ženska soba provodi projekte “Novom snagom protiv nasilja nad ženama” i “#NIJEkompliment”

Žele osigurati dostupnost informacija o mogućnostima zaštite, pomoći i podrške
Žele osigurati dostupnost informacija o mogućnostima zaštite, pomoći i podrške

Ženska soba – Centar za seksualna prava organizira javnu akciju “Novom snagom protiv nasilja nad ženama” koja se održava u sklopu istoimenog projekta.

Njezin je cilj, osim obilježavanja Međunarodnog dana brobe protiv nasilja, utjecati na brojne predrasude kojima je područje nasilja nad ženama obavijeno te osim osvještavanja javnosti o problematici nasilja nad ženama, osigurati dostupnost informacija o mogućnostima zaštite, pomoći i podrške osobama koje doživljavaju takav oblik nasilja i organizacijama civilnog društva koje djeluju na tom području.

– Na događanju ćemo na balone ispisivati pozitivne i osnažujuće poruke za prava žena na život slobodan od svih oblika nasilja – poručuju u Ženskoj sobi.

Javnu akciju organiziraju u suradnji s Hrvatskim ragbijaškim savezom te će im se tom prigodom pridružiti hrvatski ragbijaši i ragbijašice.

Projekt financijski podržava Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, financijski mehanizam europskog gospodarskog prostora (EGP) i financijski mehanizam Kraljevine Norveške i projekta Suzbijanje nasilja nad ženama i rodne neravnopravnosti koji financijski podržava Grad Zagreb, Ured gradonačelnika. Projekt Novom snagom protiv nasilja nad ženama provode Ženska soba – Centar za seksualna prava (Zagreb) s partnerskim organizacijama Ženska udruga “IZVOR” (Tenja), Ženska grupa Karlovac „Korak“ (Karlovac) i Stígamót – Counselling and education center on sexual violence (Reykjavík, Island).

Javna akcija će se održati u subotu, 26. studenog, na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu, od 11 do 13 sati, a detalje potražite na FB eventu.

Osim ovoga, Ženska soba – Centar za seksualna prava uz podršku volonterki Ženske sobe provodi kampanju “#NIJEkompliment” čiji je cilj osvjestiti što više mladih ljudi o tome što je seksualno uznemiravanje te kako i zašto ga treba spriječiti.

– Što više ljudi osvjestimo o tome što je seksualno uznemiravanje i kakve ono posljedice ima na druge, smanjujemo vjerojatnost da baš ti, tvoja sestra, brat, mama, djevojka i sl. budete žrtvama seksualnog uznemiravanja.

Zato nam treba baš tvoja pomoć. Ako imaš priču u kojoj si bio/la žrtva seksualnog uznemiravanja ili znaš nekoga tko je, podjeli je na društvenim mrežama uz #NIJEkompliment i pomozi nam upoznati javnost s problemom seksualnog uznemiravanja.

Reci prijateljima za kampanju, podjelite priče na društvenim mrežama i Facebook stranici NIJEkompliment uz #NIJEkompliment i zauzmi stav u borbi protiv seksualnog uznemiravanja – poručuju u Ženskoj sobi.

U Ženskoj sobi ističu kako je seksualno nasilje obavijeno brojnim predrasudama i mitovima, pri čemu se subjektnivni doživljaj seksualnog uznemiravanja najviše umanjuje, neprihvaća i niječe.

Neke od tih predrasuda su kako seksualno nasilje nije čest problem. No, prema brojnim svjetskim podacima, između 25% i 30% žena tijekom života doživi seksualno nasilje. To što je većina slučajeva neprepoznata i neprijavljena, ne znači da nasilja nema.

Jedan od vrlo čestih mišljenja je kako je ponekad žrtva sama kriva za seksualno nasilje. No, u Ženskoj sobi upozoravaju kako sa takav čin žrtva nikada nije kriva, bez obzira na način ponašanja, odijevanja, noćne izlaske… Nitko ne želi biti silovan. Odgovornost i krivnja uvijek je na počinitelju. Nepostojanje vidljivih ozljeda često se doživljava kao nedostatak jasne obrane i samim time pristanak. Pritom se zaboravljaju prijetnje i prisutnost straha, koji često blokiraju žrtvu. Osim toga, neke žrtve se svjesno prepuste kako bi smanjile rizik od povreda i smrti. To ne znači da su dale pristanak počinitelju. Svaka od osoba koja je doživjela silovanje napravila je najbolje što je mogla i znala kako bi preživjela.

Ostale mitove i predrasude o seksualnom nasilju pročitajte OVDJE.

Maja Celing Celić