Aktivizam, Nekategorizirano

Besplatan WWF-ov film “Blue Future”: Tri priče o zaštiti mora iz Hrvatske, Tunisa i Italije

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF u srijedu je objavila dokumentarni film “Blue Future” (Plava budućnost) koji kroz priče troje mladih ljudi iz Hrvatske, Italije i Tunisa govori o važnosti Sredozemnog mora i njegove zaštite za našu budućnost, priopćio je WWF.

Film je od danas dostupan besplatno za hrvatsku publiku na stranicama Kina Mediteran od doma, a uskoro će biti dostupan i na YouTube kanalu WWF-a. Obnovljivi izvori energije, održivi turizam i ribarstvo tema su dokumentaraca koji prikazuje tri mlade osobe čiji su životi, poslovi i budućnost vezani uz more i njegovu zaštitu.

U WWF-u ističu kako je Sredozemno more jedno od gospodarski najznačajnijih mora na svijetu čija se godišnja ekonomska vrijednost procjenjuje na gotovo 400 milijardi eura. Najveći doprinos imaju ribarstvo i turizam.

Međutim, desetljeća neučinkovite zaštite morskih staništa i vrsta te sve veći pritisci neodrživih gospodarskih aktivnosti ugrožavaju budućnost Sredozemnog mora kao i mnogih ljudi koji o njemu ovise.

Uslijed mnogih ekoloških problema dolazi do pada gospodarskog i društvenog blagostanja, što dovodi do rekordno visokih stopa nezaposlenosti – osobito među ženama i mladima te sve većeg broja ljudi koji klize u siromaštvo.

Film pokazuje ogroman ljudski potencijal na Mediteranu

“Blue Future” govori o mladim ljudima koji su na obalama Hrvatske, Tunisa i Italije svoju strast, obrazovanje i vještine uložili u razvoj održivijeg gospodarstva u tri ključna sektora – ribarstvu, turizmu i energetici.

Marina je znanstvenica iz Baške Vode koja istraživanjem i razumijevanjem stanja škampa u Jadranu pomaže u uspostavljanju održivog gospodarenja tom vrstom.

Rania je poduzetnica koja je pokrenula ekoturizam na obalama Tunisa kako bi podržala lokalnu ekonomiju i tradiciju, a Simone je talijanski inženjer koji radi na razvoju tehnologije za dobivanje električne energije koristeći morske valove i struje.

“Njihove priče pokazuju ogroman ljudski potencijal na Mediteranu za razvoj novih ideja, tehnologija i pristupa koji će omogućiti prosperitet društva uz istovremenu zaštitu morskog i kopnenog okoliša. Svojim primjerima pokazuju kako bi sva nova radna mjesta trebala doprinositi zaštititi prirodnih dobara o kojima ovisimo”, ističu u WWF-u.

“Blue Future” je kolektivni dokumentarac WWF-ove mediteranske morske inicijative, produciran i distribuiran u suradnji WWF-a i projekta COGITO. Snimila ga je međunarodna skupina filmaša koji također dijele zabrinutost za Mediteran i njegovo zdravlje: Ante Gugić iz Hrvatske, Rabii Ben Brahim “The Dreamer” iz Tunisa, Emanuele Quartarone i Beatrice Surano iz Italije. (Hina)