Hrvatska, Nekategorizirano

WWF: Na Mrežnici u Dugoj Resi kreće kampanja “Naše rijeke, naše blago”

foto HINA/ Ante Gudelj/
foto HINA/ Ante Gudelj/

Svjetska organizacija za zaštitu prirode – World Wide Fund for Nature (WWF) u petak će na rijeci Mrežnici u Dugoj Resi nastaviti s drugim djelom kampanje “Naše rijeke, naše blago” koju provodi s partnerskim udrugama radi edukacije lokalnog stanovništva o važnosti očuvanja prirodnih rijeka i osvještavanja o štetnosti novih hidroenergetskih projekata, priopćio je WWF.

Nakon Zadarske županije i rijeke Zrmanje, Krupe i Krnjeze, WWF će nacionalnu kampanju “Naše rijeke, naše blago” od 18. do 20. svibnja provoditi na tri rijeke u Karlovačkoj i Primorsko-goranskoj županiji.

Spustom po dionici od Keića do Zvečaja, WWF i partneri će ponovno istaknuti transparente s porukama “Poveži se s rijekama” i “Naše rijeke, naše blago” usmjerene prema lokalnim i nacionalnim donositeljima odluka. Kažu da se planirane hidroelektrane često pogrešno spominju kao prihvatljivi “zeleni” i obnovljivi izvori energije, dok se njihova negativna procjena na okoliš, prirodu i stanovništvo koje živi na području u blizini rijeka najčešće potpuno zanemaruje.

Za Dugorešane Mrežnica je blago koje treba čuvati

“Mi Dugarešani Mrežnicu smatramo svojim blagom koje treba sačuvati i to je glavni razlog zbog kojeg smo se odazvali pozivu i priključili kampanji. Veslajući u kajacima vidjeli smo svu bioraznolikost i ljepote rijeka diljem Hrvatske. Izuzetno je bitno da mladi ljudi okuse taj način rekreacije i sporta, te se pridruže lokalnim veslačkim klubovima i postanu istinski ljubitelji prirode, kao što smo i sami kroz veslanje postali”, rekao je Marin Rizo Božićević, član KPA Vodomar iz Duge Rese.

U petak 18. svibnja, u prostoru novog Amfiteatra u Dugoj Resi u 18 sati održat će se “Tribina za mlade” na temu očuvanja rijeka i njihovog održivog korištenja te potencijala u svrhu sporta, rekreacije i turizma.

Irma Popović Dujmović iz WWF Adrije kaže da iz godine u godinu žele što više mladih uključiti i angažirati oko kampanje, te su je stoga ove godine usmjerili prema njima. “Mladi su budući kreatori našeg društva te pozivamo donositelje odluka u Karlovačkoj županiji da nam se također pridruže na tribini i zajedno s mladima prodiskutiraju o mogućnostima i potencijalu naših rijeka te njihovoj dobrobiti za lokalnu zajednicu”, rekla je.

U subotu 19. svibnja regata se seli na rijeku Kupu u Primorsko-goranskoj županiji gdje će sudionici u kajacima, kanuima i raftovima veslati na dionici od Blaževaca do Klanca. Drugi od tri dijela ovogodišnje WWF-ove kampanje “Naše rijeke, naše blago” završit će u nedjelju, 20. svibnja spustom po rijeci Korani od Slunja do Gornjeg Nikšića.

Više od tisuću ljudi u natjecanju na Zrmanji

Prvi dio četvrtog izdanja kampanje “Naše rijeke, naše blago” kojeg je WWF provodio u partnerstvu sa Zrmanja Adventures festivalom završio je krajem travnja u Obrovcu.

U WWF-u kažu da je više od 1000 ljudi u tri dana trajanja manifestacije prošlo kroz natjecateljski program i vidjelo prirodne ljepote rijeke Zrmanje i njenih pritoka Krupe i Krnjeze. U sklopu festivala održana su i brojna predavanja na teme zaštite rijeka, očuvanja prirodne baštine i vodenih dobara te potencijala održivog outdoor turizma kao dodatne grane u turističkoj ponudi Hrvatske. Kampanju WWF-a “Naše rijeke, naše blago” svojim nastupom pod sloganom “May the force of Nature be with you” podržala je i splitska grupa TBF.

U WWF-u kažu da je kampanja ove godine prepoznata od javnosti i struke i uvrštena u izbor osam najboljih društveno korisnih neprofitnih kampanja u Hrvatskoj.

Turneja u 2018. obuhvaća sedam rijeka diljem Hrvatske, a podržavaju je brojne partnerske organizacije, udruge i građanske inicijative: Eko Pan, Ujedinjeni Slunj i Volimo Mrežnicu, rafting i kajakaški klubovi Matis, Končar, Vodomar i Rastočki mlinari. (hina)