Aktualno, Nekategorizirano

Ciklus predavanja u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke

Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke poziva na predavanje Martine Findrik ‘Strah i Zagorkini romani’ koje će se održati uživo 25. listopada, s početkom u 19 sati, u sklopu Ciklusa predavanja u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke, Dolac 8, 1.kat.

Strah je s nama oduvijek i vjerojatno nikad neće nestati. Povijesni izvori ne bilježe ga direktno, pa se njegov opis ponekad skriva u književnosti. Dugo vremena elementi ljudskog iskustva kroz prošlost, koji nisu bili grandiozni momenti poput ratova, osvajanja, vladara, velikih umjetnika itd., prolazili su gotovo neopaženo. S nama bi se složila i Marija Jurić Zagorka, koja je nastoji dokumentirati i osvijesti žensku povijest. No osim neizrečene povijesti žena, bilježi i narodnu predaju i vjerovanja običnih ljudi. Zapisuje predaje kojima je vjerojatno bila izložena kao dijete, pa one za Zagorku imaju i emocionalnu vrijednost. Ova vjerovanja prvenstveno se prenose kroz atmosferu koju autorica stvara u svojim djelima. Ovakav tip povijesti emocija ili u ovom slučaju, preciznije strahova upleten je u književnu strukturu, tako da gotovo ni zamjećujemo da je riječ o povijesti svakodnevice.

U ovom kratkom izlaganju promotrit ćemo svakodnevicu puka kroz strahove koji su ih nekoć opsjedali.

Program podupire Gradski ured za kulturu Grada Zagreba.

Više: http://zagorka.net/predavanje-martine-findrik-strah-i-zagorkini-romani/