Hrvatska, Nekategorizirano

Erasmus: Uspješno završen umjetnički projekt Labor koji je okupio mlade Rome i nerome u Berlinu i Zagrebu

1U Berlinu je 4. srpnja 2018. godine uspješno završen umjetnički Projekt Labor kroz koji su 24 mlade osobe iz Njemačke i Hrvatske i drugih dijelova jugoistočne Europe stekli nova znanja i iskustva te proširili svoje umjetničke vještine u različitim područjima scenske umjetnosti.

Autorica: Sindirela Bobarić, Romi.hr

Udruga mladih CRNA OVCA, u suradnji s Udrugom studenata Grada Zagreba, kao i s MIKUB Ev (Berlin), RomaTrial eV (Berlin), GRIPS Theatar Berlin i Alice Salomon Hochschule (Berlin), te Udrugom ARTERARIJ (Zagreb), te više drugih kazališnih pedagoga i predavača iz Hrvatske organizirali su Projekt LABOR. Projekt je usmjere na susret mladih umjetnika i socijalnih radnika iz Njemačke, Hrvatske i drugih dijelova jugoistočne Europe koji će se održati od 23. lipnja do 28. lipnja u Zagrebu i od 28. lipnja do 4. srpnja u Berlinu.

Projekt je namijenjen zainteresiranima za umjetnički rad te onima koji nastoje proširiti svoje umjetničke vještine u različitim područjima scenske umjetnosti. Kroz ovaj Projekt organizatori su okupili dvadeset i četvoro mladih ljudi iz Njemačke, Hrvatske i drugih dijelova jugoistočnoj Europi, u dobi od 18 do 26 godina. Mladi su to ljudi koji su imali manja ili veća iskustva s umjetničkim izričajima.

romi.hrJedan od prioriteta organizatora je bio da među mladima koji su uključeni u Projekt bude podjednak broj onih koji su Romi odnosno Sinti i onih koji su neromi. Pa tako, sukladno definiranim elementima Projekta, u njemu sudjeluje 12 mladih iz Njemačke i 12 mladih iz Hrvatske i drugih dijelova jugoistočne Europe. Projekt je proveden u dva dijela i to na način da je prvi dio proveden u Zagrebu, a drugi dio je organiziran u Berlinu i Brandenburgu.

Radionica se odvijala u obliku umjetničkog istraživanje mladih iz srednje i jugoistočne Europe te se bavila nizom povezanih pitanja koja se tiču diskriminacije marginaliziranih skupina i anticiganizma, kako danas tako i u prošlosti. Sudionici su raspravljali o ključnim pitanjima diskriminacije i intenzivno se bavili biografskim i umjetničkim pristupima.

Projekt je omogućio razmjenu, raspravu poziva, senzibilizaciju, te se stoga Projekt nije oslanjao na specifičnu produkciju ili određeni događaj u Berlinu, već se oblikovao kao prošireni format rada s mladima različitog podrijetla i iskustva. Na taj način, kroz ovaj Projekt, se željelo pridonijeti senzibilizaciji kompleksnih problema diskriminacije u društvima unutar pojedinih zemalja iz kojih sudionici dolaze.

radionica-romi.hrFokusom Projekta je ukazati na anticiganizam te izazove diskriminacije i pripisanih stereotipa prema Romima. Ovo je zamišljeno u metodički širokom spektru i kao neformalna seminarska ponuda s umjetničkom orijentacijom.

Prema projektnoj ideji cilj je bio ”dati mladima prostor za javni govor, zajedno s konkretnom namjerom da se politički donositelji odluka bave njihovim zabrinutostima, uključuju te glasove u buduće procese te da rasprava u razini postane moguća. Objedinjeni rezultati objavljuju se i prenose izravno sudjelovanjem u odgovarajućim instrumentima za mlade, kao što su forumi za mlade, ”Bundesjugendkonferenz” ili “Jugend debattiert”. Mladi koji označavaju “rad” povezani su s ciljevima i načelima strukturiranog dijaloga u tom smislu, da se u prvom redu usredotočuje na oblik rasprave, u strukturiranom dijalogu između mladih i politike na kraju oba susreta u javnom sferom, kazalištem.”

Na kraju radionice održala se zajednička prezentacija u GRIPS kazalištu u Berlinu, s završnom raspravom koju su organizirali sami sudionici. Prezentacija je prenošena uživo na društvenim mrežama i može se pogledati na Facebook stranici Umjetničke udruge ARTERARIJ.

Projekt Labor također je poslužio kao platforma za razmjenu međusobnih iskustva, metoda i ideja u europskom kontekstu na području umjetnosti te će, nadamo se, potaknuti razvijanje ovakvih i sličnih budućih projekata. Značajno je to i u kontekstu izgradnje romskog identiteta i suočavanja s iskustvima šest stoljeća povijesti prisutnosti Roma u Europi.

Projekt Labor sufinanciran je sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+.