Aktivizam, Nekategorizirano

GALERIJA: Prosvjed građana i udruga ispred Gradske skupštine protiv Prijedloga plana gospodarenja otpadom

foto HINA/ Damir SENČAR /ds
foto HINA/ Damir SENČAR /ds

– Stotinjak građana i predstavnika udruga u četvrtak su ispred zgrade zagrebačke Gradske skupštine prosvjedovali protiv Prijedloga plana gospodarenja otpadom Grada Zagreba koji je na dnevnom redu skupštinske sjednice, a prosvjednike su došli podržati i saborski zastupnici SDP-a, Mosta i Živog zida Gordan Maras, Nikola Grmoja, Marko Sladoljev i Branimir Bunjac, prenosi Hina.

Prosvjednici su istaknuli mnoge transparente na kojima je između ostaloga pisalo: “Dioksini nisu vitamini”, “Stavi pravu stav na pravo mjesto u Remetinec”, “Nećete razbojnici – Resnik”, “805 godina Resnika”, “Kad lopovi ruke slože sve se muljati može”, “Gdje je USKOK?”, “UZOR neće stati”, “Zajedno protiv zagrebačkog i svih centara za smeće”, “Gazda prestani ‘delat'”, “Zagrebe probudi se!”, “Dosta nam je laži”, “Uz Božju pomoć oduprimo se zlu!!!”, “Zdravlje nije biznis”, “Ne trujte nam budućnost”, “Odlučno ne kompostani”…

Zelena akcija: Ulaganje više od milijarde kuna u obradu smeća umjesto u recikliranje štetan je plan

Marko Košak iz Zelene akcije novinarima je izjavio da se Zelena akcija protivi predloženom Planu gospodarenja otpadom Grada Zagreba jer neće donijeti dovoljno pomaka kojima bi se unaprijedio sustav gospodarenja otpadom.

“Više od milijardu kuna ulaže se u obradu smeća, umjesto da se ulaže u recikliranje otpada”, istaknuo je Košak. Rekao je da je taj Plan “očigledno želja gradonačelnika Milana Bnadića, koji …. sada paušalnim i štetnim dogovorima poput dogovora sa Zagrebačkom županijom želi opet naštetiti javnom interesu i zaštiti okoliša grada Zagreba”.

“Grad Zagreb jedna je od najgorih metropola u Europskoj uniji po pitanju gospodarenja otpadom i ovaj Plan neće to promijeniti. Građani plaćaju nepravedne i nezakonite mjesečne račune, smeće se baca na ulice na sve strane. Umjesto da se ulaže u to, da se te stvari promijene, gradonačelnik opet ulaže u obradu smeće, u prevoženje smeća i u manipulacije sa smećem”, rekao je Košak te pozvao gradske zastupnike da ne prihvate Prijedlog plana.

UZOR: Spalionica u Resniku je negospodarenje otpadom štetno za građane

Branka Genzić-Horvat iz udruge za zaštitu okoliša UZOR iz Resnika, gdje bi se trebao graditi centar za gospodarenja otpadom Zagreba i Zagrebačke županije, rekla je da se dugi niz godina bore protiv lošeg koncepta gospodarenja, odnosno, kako je rekla, negospodarenja otpadom u Zagrebu, baziranog na mega centru u kojem je predviđena već davnih godina izgradnja spalionice, koja je, kaže, sada dobila novo ime “energana”.

Poručila je da se protive takvom konceptu jer je baziran na štetnom utjecaju na građane budući da se planira izgradnja na vodonosniku. Rekla je da se takvim konceptom neće postići zadani ciljevi jer je to skupljanje smeća kako bi se proizvodilo gorivo za buduće spalionice, odnosno energane.

Rekla je kako se u Zagrebu namjerno nastoji napraviti “napuljski sindrom” te da se, umjesto korištenja sredstva iz EU, planiraju koristiti sredstva iz državnog proračuna i jedinica lokalne samouprave, svjetskih banaka, privatna ulaganja, javno-privatna partnerstva i koncesije.

“To samo znači da će po modelu centra za pročiščavanje otpadnih voda za koji Zagrepčani plaćaju daleko veće troškove od onih koje trebaju plaćati za vodu, isto tako plaćati i smeće”, rekla je te poručila: “Dosta je manipulacije. Ova vlast treba slušati građane i njihove interese”.

Ako Gradska skupština predloženi plan usvoji, UZOR neće odustati, inzistirat će na pravosuđu u Hrvatskoj, a ako ne postoje i mehanizmi u Europi, ostaje zadnje sredstvo, a to je građanski neposluh, rekla jeGenzič-Horvat.

Eko 2000: Obrada građevinskog otpada u naselju u Podsusedu loš je plan

Lucija Račić iz Udruge Eko 2000 iz Podsuseda rekla je da su stanovnici Podsuseda i zapadnog dijela grada rekli jasno i glasno “ne” predloženom Planu gospodarenja otpadom grada Zagreba te da to potvrđuju sa 7753 potpisa na peticiji.

“Protivimo se postavljanju postrojenja za obradu građevinskog otpada u Podsusedu unutar naseljenog mjesta, ali protivimo se i svim drugim dijelovima Plana. Grad Zagreb kao glavni grad naše zemlje zaslužuje bolje rješenje za sebe i za svoje stanovnike i pozivamo sve zastupnike da poštujući volju građana za njihovu dobrobit kažu ‘ne’ ovom Planu”, poručila je Račić.

Inicijativa građana Brezovice i Odraz: Kompostana usred naselja nije opcija

Nikolina Frklić iz Inicijative građana Brezovice i udruge Obraz rekla je da su se okupili na prosvjedu da prenesu jasnu poruku da neće odustati i borit će se da kompostane, odnosno postrojenja za obradu otpada u Brezovici ne bude.

“Izmanipuliralo se propisima, nismo bili informirani. Sada smo se jako dobro informirali i znamo što donosi ovaj mega projekt. Borit ćemo se za pitku vodu cijelog Zagreba i za čist zrak. A poruka gradonačelniku je da je tužno da se uz borbu za egzistenciju i ostanak u ovoj zemlji moramo boriti zaista za čist zrak. Kompostana usred naselja, na vodozaštitnom području, nije opcija. Borit ćemo se do kraja svim pravnim mehanizmima, a ako treba i tijelima ćemo zaustaviti potencijalnu gradnju”, poručila je.

Saborski zastupnik Živog zida Branimir Bunjac rekao je da je došao podržati prosvjednike jer su njihovi zahtjevi potpuno opravdani. “Naime, poznato je da u Brezovici i Podsusedu se sprema ekološka katastrofa, da je ugroženo zdravlje ljudi i u biti se na toj lokalnoj razini samo preslikava ono se se dešava i na nacionalnoj razini, a to je da određene interesne skupine, radi ostvarenja svojih profita, trguju onim navrijednijim što ljudi imaju – a to su njihovo zdravlje i životi”, istaknuo je.

Saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja rekao je da je na prosvjedu s kolegom Markom Sladoljevim koji je iz Zagreba i već je bio s tim ljudima na prosvjedima koje su prije organizirali. “Evo, s njim sam došao ovdje dati potporu ovoj njihovoj borbi”, istaknuo je Grmoja.

SDP-ov saborski zastupnik Gordan Maras rekao je da je došao dati podršku kao Zagrepčanin i saborski zastupnik svim ljudima tu i u Zagrebu koji se protive donošenju predloženog plana te poručio da je to problem cijelog Zagreba. “Moramo voditi računa o našem gradu i moramo ga sačuvati ovakvim kakvim je. Znači, na silu, kako to gospodin Bandić želi napraviti, mi ne podržavamo i sa te strane vrlo jasno moramo reći ‘ne’ ovom Planu i tražiti bolje rješenje za Zagreb. Nećemo ništa na silu i nećemo ništa poprijeko. Znači, u razgovor, moramo naći najbolje rješenje kako zbrinuti naš otpad”, poručio je.