Aktivizam, Nekategorizirano

Međunarodni Festival queer i feminističke kulture Smoqua

Lezbijska organizacija Rijeka „LORI“ poziva na otvorenje na šesti Međunarodni Festival queer i feminističke kulture Smoqua, u četvrtak, 13. listopada u 18 sati ispred OKC Palach u Rijeci. Do subote, 15.
listopada na nekoliko lokacija u Gradu koji teče, publika će imati prilike iskusiti queer i feminističku kulturu kroz 18 događaja na hrvatskom i engleskom jeziku: projekcije filmova, razgovore, igre, živu knjižnicu,
radionice, performanse i još mnogo toga, navodi se na stranici LORI.

Festival će u četvrtak performansom i uz bubnjeve otvoriti organizatorice iz udruga LORI i PaRiter. Također, LORI Grupa mladih obilježit će Dane Erasmusa i Europsku godinu mladih razgovorom sa zainteresiranim queer mladim posjetiteljima/icama, tj. World Cafe: Queer Youth for You(th), a paralelno s time, publika će moći razgovarati sa „živim“ knjigama o menstruaciji, i to u njenim najbolnijim verzijama kroz Taboo talks o
menstruaciji i učenje uz stručnjakinje iz tvrtke INTIMINA, posvećenu svim područjima ženskog intimnog zdravlja. Nakon otvorenja, posjetitelji i posjetiteljice će biti pozvane uključiti se u Okrugli stol: Nevidljivo – o
seksualnosti i rodnim identitetima s Marinellom Matejčić te gostima i gošćama iznenađenja.

Ove godine ponovno više od 30 aktivista i aktivistkinja, umjetnica i umjetnika iz Europe i SAD-a pod temom „Pravednost, sestrinstvo, solidarnost“ pozvat će na promišljanje o ovim pojmovima iz različitih perspektiva, slaveći zajedništvo i uključivost u sigurnom prostoru i podržavajućem društvu.

Iz šarolikog programa također izdvajamo besplatne projekcije umjetničko-dokumentarnih filmova u Art-kinu u petak, 14. listopada od 20:00 te otvorenje rada austrijske street art umjetnice Chinagirl trećeg dana festivala, u subotu, 15.10. ispred zgrade IVEX (Delta 5). Festivalsko grand finale, Queer-UP! Party u subotu predstavit će drag show Karmen Daš iz Maribora i DJicu Časna sestra iz Beograda.