Aktualno, Nekategorizirano

Obilježavanje Dana Europe i Europskog tjedna u Hrvatskoj

Izvor i ilustracija: HINA

Europa 9. svibnja slavi svoj dan, a Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj će u suradnji s partnerima od 7. do 14. svibnja svečano obilježiti Dan Europe raznim aktivnostima namijenjenima građanima.

Europski tjedan, odnosno tjedan u koji pada 9. svibnja, počinje u subotu 7. svibnja u 10.00 sati središnjom proslavom pod nazivom EU Piknik tijekom koje se na informativnim štandovima uz sudjelovanje tradicionalnih partnera promotivnim materijalom i kulturnim programom predstavljaju države članice. Građani će tom prigodom imati priliku informirati se o temama povezanima s EU-om i europskim fondovima te porazgovarati s članovima Europskog parlamenta iz Hrvatske, priopćilo je Predstavništvo Europske komisije.

Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske, koja u ovom razdoblju predsjeda Europskom unijom, za građane organizira Orange Bike Ride, biciklističku utrku koja počinje točno u podne. Proslavu u subotu će zatvoriti besplatni koncert Soul Fingersa i Marka Tolje s početkom u 21 sat.

EU Piknik i Orange Bike Ride dio su “Europskog biciklističkog izazova”, kojem se i ove godine pridružio Grad Zagreb. Cilj je promovirati održive načine prijevoza i motivirati što veći broj građana na ekološke načine kretanja gradom, u ovom slučaju biciklom. Izazov traje od 1. do 31. svibnja 2016., a pobjednik je grad koji skupi najviše kilometara razmjerno broju stanovnika. U izazovu sudjeluju pojedinačne osobe, ali se natječu za grad u kojem žive. Sudionici koriste aplikaciju za pametne telefone.

Na sam Dan Europe 9. svibnja Predstavništvo u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i drugim brojnim hrvatskim institucijama organizira događanje pod nazivom „Doznaj (na vrijeme) …“ u okviru kojega će zainteresirani građani moći doznati koji su formalni i praktični preduvjeti za njihovu mobilnost na europskoj razini te koja prava proizlaze iz statusa građana Europske unije, s naglaskom na obrazovanje, rad i zapošljavanje.

Program Europskog tjedna uključuje i radionice za djecu, konferenciju „Građani i kultura EU-a“ na kojoj će se predstaviti programe Kreativna Europa i Europska prijestolnica kulture, mini-simulaciju Europskog vijeća na koju se građani mogu prijaviti kao sudionici ili je pratiti kao gledatelji i druge aktivnosti. Europski će se tjedan također svečano obilježiti diljem Hrvatske u organizaciji 13 informacijskih centara Europe Direct te četiri Europska dokumentacijska centra, priopćili su organizatori.

Više informacija o svim događanjima vezanima uz proslavu Dana Europe i Europskog tjedna možete pronaći na mrežnim stranicama Predstavništva Europske komisije: http://ec.europa.eu/croatia.

Na Dan Europe obilježava se godišnjica Schumanove deklaracije koja se smatra jednim od ključnih događaja u stvaranju ujedinjene Europe. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske, predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Taj prijedlog, poznatiji kao “Schumanova deklaracija”, smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija.

Odlučne u nastojanju da spriječe ponovni rat, europske vlade zaključile su da bi udruživanjem proizvodnje ugljena i čelika, rat između povijesnih protivnica Francuske i Njemačke postao, prema riječima Deklaracije, “ne samo nezamisliv, nego i materijalno nemoguć”.

Smatralo se i da će udruživanje gospodarskih interesa podići životni standard te biti prvi korak prema ujedinjenoj Europi, a članstvo u zajednici bilo je otvoreno i ostalim zemljama.

“Europa se neće stvoriti odjednom ili prema jednom jedinstvenom planu. Izgradit će se putem konkretnih postignuća koja će prvo stvoriti istinsku solidarnost”, stoji, među ostalim, u deklaraciji.

Europska zajednica za ugljen i čelik bila je prva u nizu nadnacionalnih europskih institucija iz kojih je nastala današnja Europska unija, a osnivači su bili Francuska, Zapadna Njemačka, Italija, Nizozemska, Belgija i Luksemburg.

Vijeće Europske unije u Milanu je 1985. godine donijelo odluku kojom se 9. svibnja svake godine obilježava kao “Dan Europe”, koji se, uz himnu i zastavu, uzima kao europski simbol. Na Dan Europe se organiziraju aktivnosti i festivali koji Europu približavaju njenim građanima, a za posjetitelje su na taj dan sve institucije Europske unije otvorene.