Hrvatska, Nekategorizirano

Pokrenuta humanitarna akcija za razvoj zdravstva doline Neretve

Institut za promicanje i razvoj doline Neretve u srijedu je predstavio humanitarnu akciju “Veliko srce za djecu Neretve” sa ciljem prikupljanja sredstva za sanitetsko vozilo i medicinsku opremu kako bi se poboljšala medicinska skrb za stanovnike doline, prenosi Hina.

“Mislimo da ćemo time pomoći stanovnicima doline Neretve, koji imaju specifičan geografski položaj. Svi možemo doprinijeti kako bi građani doline Neretve dobili kvalitetnu medicinsku skrb, kakvu mi ovdje u Zagrebu uživamo i podrazumijevamo kao nešto što je normalno”, rekao je ravnatelj Kliničke bolnice Sveti Duh i član Instituta za promicanje i razvoj doline Neretve Mladen Bušić na konferenciji za novinare.

Cilj akcije je skupiti 500.000 kuna

Cilj humanitarne akcije je skupiti 500.000 kuna za kupovinu sanitetskog vozila i brži put do bolnice te za kardiotokografski (CTG) uređaj za praćenje srčane akcije nerođenog djeteta i trudova majke za rodilište u Domu zdravlja u Metkoviću.

Akcija je nastala zbog geografske odsječenosti i nedostatne medicinske skrbi za gotovo 50.000 stanovnika doline, koju članovi Instituta nazivaju “zdravstvenim slijepim crijevom Hrvatske”.

Jedan od razloga za prikupljanje sredstava je to što je najbliža bolnica za stanovnike s Neretve u Dubrovniku, udaljena 100 kilometara, a na putu do nje su i dva međunarodna granična prijelaza, pa taj put traje minimalno dva sata uz četiri zaustavljanja u svakom smjeru.

Nabava opreme za rodilište potrebna je jer se radi o jedinom rodilištu za cijelu dolinu, a CTG uređaj neophodan je za svaki uspješan porod.

“Prepoznali smo trenutak kada dolina Neretve treba našu aktivnu pomoć. Zbog niza napisa koji se ovih mjeseci pojavljuju u medijima i zbog situacije u dolini Neretve, želimo dati svoj obol. Akciju smo pokrenuli kako bi djeca Neretve imala istu skrb kao i sva djeca u Hrvatskoj”, istaknula je direktorica Sektora marketinga HEP Opskrbe Nada Podnar.

Akciji se odazvala kulturna, sportska i znanstvena zajednica Neretvana koji žive u Hrvatskoj i svijetu i njihovih prijatelja, poput Matije Vujice, Davora Dominikovića, Branke Krstulović, Darije Srne, Luke Modrića, Matea Kovačića i dr.

U sklopu akcije, udruga Plochallenge 7. rujna organizira i humanitarnu utrku u Pločama. Akcija će završiti 7. listopada velikim humanitarnim koncertom u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, a priključit će se poznata glazbena imena koja imaju vezu s Neretvom.

Donatori mogu pomoći uplatom na namjenski žiro-račun akcije (HR6523400091511019954). Uplate na račun Privredne banke Zagreb glase na: Institut za promicanje i razvoj doline Neretve, s opisom uplate: Donacija – Veliko srce. Za uplate iz inozemstva SWIFT je PBZGHR2X.

Kujundžić: Postoje vozila za prijevoz pacijenata, ovo je dodatak

Novinari su nakon užeg kabineta Vlade upitali ministra zdravstva Milana Kujundžića zašto građani moraju sami humanitarnim akcijama prikupljati novac za prijeko potrebnu opremu i može li država tu uskočiti sa sanitetskim vozilom, na što je on odgovorio da se radi o nečemu drugome.

“Ovdje se radi o tome da ljudi koji imaju korijene iz područja Neretve skupljaju sredstva za vozilo, iako dolje postoje vozila za prijevoz pacijenata. To je još jedan dodatak onome što plemeniti ljudi čine”, rekao je Kujundžić.

Na komentar novinara da u Hrvatskoj općenito građani pokreću inicijative kada je u pitanju zdravstvo, uzvratio je da građani svugdje u svijetu participiraju u plemenitim akcijama.

“Nemojte zaustavljati humanost i etičnost bilo koga u svijetu, pa ni u Hrvatskoj”, poručio je.