Aktualno, Nekategorizirano

Povodom 20. godišnjice Bacača Sjenki simpozij “Zemaljske stanice”

Foto: Bacači sjenki

Simpozij umjetničke organizacije Bacača Sjenki  “Zemaljske stanice” pod pokroviteljstvom i podrškom Zaklade HAZU, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Ureda za kulturu grada Zagreba održavat će se u Zagrebu preko Zoom platforme povodom programa 20 godišnjice umjetničkog i društvenog rada i djelovanja = “Sve-jedno 20”!

U dvadeset godina svoga djelovanja Bacači Sjenki su se uspješno okušali u mnogim umjetničkim disiplinama na 5 kontinenata, surađujući s znanstvenicima, umjetnicima, kazlaišnim i filmskim festivalima, kulturnim centrima i kazalištima te lokalnim zajednicama. Upravo zato ovaj simpozij nema temu nego je niz inspirativnih predavanja iz područja djelovanja Bacača Sjenki: arhitekture, filma, kazališta, likovnih i izvedbenih performansa, obrazovanja i očuvanja baštine.

Na simpoziju će govoriti i filozof Srećko Horvat, ugledni konzervator i umjetnik Jorge Otero-Pailos s Columbia sveučilišta, ciparske kazališne redateljice Maria Kyriakou & Maria Varnakkidou, talijanski filozof, performer i koreograf Paolo Ottoboni, arhitekt Hrvoje Hrabak, likovni umjetnik Tomislav Brajnović, kazališni redatelj Zlatko Paković, poduzetnik i umjetnik Petr Šourek, američka umjetnica Adrienne Truscott i mnogi drugi.

Program proslave 20-godišnjice djelovanja Bacača Sjenki “Sve-jedno 20” obuhvaća i veliku retrospektivnu izložbu u KIC-u koja se može pogledati svakog dana od 16 do 19 h te obnove legendarne predstave “Ex-pozicija” koja ja dobila brojne domaće i međunarodne nagrade i priznanja (nagrada hrvatskog glumišta, MESS-a, Bitefa, PUF-a, itd) i koja igra u nedjelju, 19. prosinca od 10 do 16 h za najširu publiku posve besplatno!

Detaljan program simpozija “Zemaljske stanice” možete pogledati na poveznici: https://bacaci-sjenki.hr/wp-content/uploads/2021/12/Raspored-predavanja_Zemaljske-stanice_2-radionica-2.pdf, a biografije predavača: https://bacaci-sjenki.hr/wp-content/uploads/2021/12/Engleski_bios-earth-stations-2-1.pdf!

Bacači Sjenki su višestruko nagrađivana i hvaljena međunarodna umjetnička i proizvodna platforma za interdisciplinarnu suradnju, stvaralaštvo te promišljanje intermedijalnih umjetnosti, koja uspješno i bez poteškoća isprepliće međunarodnu suradnju, film, kazališne izvedbe, urbane intermedijalne projekte, aktivizam, pedagoški rad, video umjetnost te selektorsku praksu u cjelovito umjetničko djelovanje.

Program “Sve-jedno 20” su-financiraju: Zaklada HAZU, Ministarstvo kulture i medija republike Hrvatske, ured za kulturu grada Zagreba i EU.

Rad Bacača Sjenki podržavaju: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zaklada kultura nova, HAVC, DHFR, AEM (Izvor: Bacači sjenki)