Hrvatska, Nekategorizirano

SOLIDARNA: Zašto državne institucije ne štite dječje živote i pravo na život bez nasilja?

Split, 19.06.2018. -Ovrha nad osmogodišnjim Cesareom Avenatijem koji je po sudskoj odluci predan ocu Alessandru.  foto HINA/ Miroslav LELAS
Split, 19.06.2018. -Ovrha nad osmogodišnjim Cesareom Avenatijem koji je po sudskoj odluci predan ocu Alessandru.
foto HINA/ Miroslav LELAS

Zaklada za ljudska prava i solidarnost “Solidarna” zahtijeva hitnu reakciju Vlade, pravobraniteljice za djecu i ministrice Nade Murganić zbog zaštite prava djece zajamčenih Konvencijom o pravima djeteta i Ustavom RH, a posebno prava djeteta na život te osiguranje zaštite od nasilja u vezi s nekoliko nedavnih slučajeva i današnjim slučajem iz Splita, priopćila je ta Zaklada Solidarna.

Iz Zaklade podsjećaju na nedavne slučajeve- smrti šestogodišnje djevojčice Madine stradale pod naletom vlaka nakon što, kako navode, njezina obitelj nije dobila pristup sustavu azila u RH, dvoje djece stradale od metaka kojima je hrvatska policija zaustavljala sumnjivi kombi s izbjeglicama te današnji slučaj ovrhe nad devetogodišnjim Ceasareom, koji uključuje prisilu i nasilno odvođenje djeteta te upozoravaju da to upućuju na ozbiljan nedostatak kapaciteta sustava da štiti djecu, prevenira i sankcionira nasilje nad njima.

Solidarnost je zabrinuta što se ni o jednom o tih slučajeva nije oglasila pravobraniteljica za djecu ni mjerodavna ministrica Murganić, “te da nijedno tijelo pravosudne ni izvršne vlasti nije pokrenulo odgovarajuće postupke radi sankcioniranja odgovornih i/ili preveniranje potencijalnih budućih situacija nasilja nad djecom”, navodi se među ostalim u priopćenju.

Kako navode, nakon što je zaklada prošle i ove godine djelovala na zaštiti prava djece na zdravlje ugroženo zbog nepostupanja države (slučajevi osiguravanja pristupa inovativnim terapijama za teško bolesnu djecu), “sada, nažalost, Zaklada, mora reagirati na slučajeve ugrožavanja života i prava djeteta zbog činjenja države i njenog djelovanja koje nije u skladu s nacionalnim i međunarodnim pravnim standardima zaštite najboljeg interesa djeteta.”

“S obzirom na činjenicu da od svih tijela vlasti na deklaratornoj razini slušamo da su djeca i njihova dobrobit prioritet ove države, a da smo s druge strane suočeni s gotovo svakodnevnim teškim kršenjima dječjih prava, tražimo da Vlada u suradnji s pravobraniteljicom za djecu i UNICEF-om donese hitne smjernice za postupanje svih tijela javne vlasti, uključujući policiju, pravosuđe i socijalne službe pri provedbi mjera izvršenja sudskih odluka ili odluka tijela javne vlasti, a posebno u slučajevima pristupa sustavu azila i pristupa na teritorij RH, smještaja djece migranata i cjelovitosti njihovih obitelji, izvršenja ovrhe nad djetetom i drugih slučajeva u kojima može doći do uporabe sredstava prisile, ograničenja slobode kretanja i ograničenja drugih prava djeteta zajamčenih Konvencijom i Ustavom RH”, zaključuje se na kraju priopćenja.