Hrvatska, Nekategorizirano

SSSH: Hrvatska je jedina nova država članica EU u kojoj su plaće danas niže nego prije krize

foto FaH/ Damir SENČAR/ ds

Hrvatska je jedina nova država članica Europske unije u kojoj su plaće danas niže nego 2010. godine, odnosno u kojoj radnici zarađuju manje nego prije krize, upozorio je u ponedjeljak Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) poručivši kako jedino veće plaće mogu zaustaviti iseljavanje.

Pozivajući se na novo izvješće “Benchmarking Working Europe 2018.”, koje je objavio Europski sindikalni institut, SSSH navodi da je u Hrvatskoj od 2010. do 2017. realna vrijednost plaća, kada se uzmu u obzir troškovi života, pala za 7,9 posto.

U razdoblju od 2016. do 2017. hrvatske su plaće porasle za 1,2 posto, što je nedovoljno kako bi se nadomjestio pad tijekom krize. “To je daleko ispod rasta u godinama prije krize, kada su plaće između 2000. i 2009. porasle za 15,8 posto”, ističe SSSH u priopćenju.

Gore od Hrvatske samo su Grčka, Cipar i Portugal, dok nove države članice EU-a u tom razdoblju bilježe dvoznamenkasti rast plaća (Češka 11 posto, Poljska 15,3 posto, Rumunjska 30 posto i Bugarska 54,5 posto).

Koliko još ovakvih izvještaja moramo vidjeti da bi Vlada i poslodavci konačno shvatili da jedino veće plaće i bolja radna mjesta mogu zaustaviti katastrofalne razmjere iseljavanja iz Hrvatske, pita SSSH i naglašava da 80 posto ljudi napušta Hrvatsku upravo zbog niskih plaća, a 30 posto i zbog nekvalitetnih poslova.

“Ako i dalje budemo među najslabije plaćenim radnicima u EU-u, nemamo nikakvih izgleda. Bez rasta plaća neće rasti potrošnja, a bez nje nema ni nastavka ekonomskog rasta”, ističe predsjednik SSSH-a Mladen Novosel.

Poziva stoga Vladu da učini sve kako bi se taj negativni trend zaustavio i preokrenuo, prvenstveno značajnijim povećanjem i redefiniranjem minimalne plaće, te poticanjem i jačanjem kolektivnog pregovaranja na granskoj razini.