Aktualno, Nekategorizirano

Svjetski dan Roma u Hrvatskom narodnom kazalištu uz BroCode i Sare Roma Phralipen

za-webU Zagrebu će se 8. travnja 2019. godine u Hrvatskom narodnom kazalištu održati središnje obilježavanje Svjetskog dana Roma. Manifestacija se održava svake godine u organizaciji Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” kojim se obilježava čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu.

Za kulturno-umjetnički program pobrinut će se grupa BroCode iz Njemačke i Sare Roma iz Latvije s početkom u 19:30 sati.

Održavanje prvog Svjetskog kongresa Roma smatra se jednim od najvažnijih događaja u povijesti Roma jer su na istome usvojene odluke o romskoj zastavi i službenoj himni. Osim toga, Kongres je rezultirao i proglašenjem službenog romskog jezika (Romani chiba) kao i službenim prihvaćanjem naziva “Rom”, što na romskom jeziku znali čovjek. Službena romska himna temelji se na staroj romskoj pjesmi “Gyelem, Gyelem” (“Idem, Idem”). Na četvrtom Svjetskom kongresu Roma održanom 1990. godine u Poljska odlučeno je da se 8. travnja, dan kada je otvoren 1. Kongres u Londonu, proglasi za Svjetski dan Roma koji će se svake godine obilježvati u cijelom svijetu.

Ulaz je slobodan, a zbog preuzimanja karata dolazak je potrebno najaviti organizatoru na e-mail kalisara@kalisara.hr.