Hrvatska, Nekategorizirano

Tvrtko Šapina i Mislav Matijević dobili nagradu “Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost”

 Nasilje nije hrabrost. Na fotografiji nagrađeni Tvrtko Šapina, Mislav Matijević. foto HINA/ Admir  BULJUBAŠIĆ
Nasilje nije hrabrost. Na fotografiji nagrađeni Tvrtko Šapina, Mislav Matijević.
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ

Osnovnoškolac Tvrtko Šapina i gimnazijalac Mislav Matijević dobitnici su Nagrade Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost koju su zaslužili, kako je rečeno u petak na dodjeli, pružajući pozitivan primjer svojom aktivnošću u zajednici i nesebičnim pomaganjem drugima čineći društvo povezanim i humanijim.

Nagrada im je uručena na Međunarodni dan tolerancije na svečanoj skupštinskoj sjednici u Staroj gradskoj vijećnici.

Tvrtko Šapina je uzornog vladanja, odgovoran, svestran i uspješan učenik Osnovne škole Grigora Viteza. Uključuje se u sva važna školska događanja i sudjeluje na natjecanjima iz različitih predmeta. Vrlo je aktivan član novinarske grupe i već dvije godine s još jednom učenicom uređuje školski list “Mašta i svašta”.

Unatoč značajnim obrazovnim postignućima, samozatajan je dječak s vrlo izraženom empatijom prema drugima i nesebično se uključuje u sva humanitarna događanja i akcije potičući i ostale učenike da se aktiviraju. Socijalno je vrlo osjetljiv i human. Zaštitnički se postavlja prema starijima i nemoćnima, odnosno prema svima koji su drukčiji.

Miroljubiv je i podupire slabije bez nametljivosti i publiciteta. Samoinicijativno je počeo pomagati učeniku s teškoćama u razvoju koji je integriran u njegov razred. Omiljen je član razrednog kolektiva i cijele škole te je vrlo uspješan u rješavanju konfliktnih i složenih vršnjačkih odnosa.

Mislav Matijević je vrstan učenik I. gimnazije koji se ističe iznimnom motiviranošću i širokim dijapazonom interesa kako za društvene i humanističke znanosti, tako i za prirodne, a osobito tehničke.

Osobito je aktivan i uspješan u Programu prevencije nasilja I. gimnazije u koji se uključio radionicama o toleranciji i medijaciji u nasilnom sukobu učenika, u Volonterskom, Debatnom klubu i Dramskoj skupini gimnazije te kao volonterska tehnička podrška u kinorežiji i kao snimatelj/montažer na školskim manifestacijama. Autor je softvera za lakše svladavanje gradiva glazbene umjetnosti koji je besplatno stavio na raspolaganje svim učenicima škole.

Među njegovim je brojnim volonterskim aktivnostima akcija “72 sata bez kompromisa” u kojoj je tijekom tri dana s kolegama volonterima bojio obiteljski stan u Voltinu naselju te predstava Proljetni ples cvijeća koju je održao u Domu za nezbrinutu djecu u Nazorovoj, a štićenicima Doma je i čitao priče. Ne staje na dobrim namjerama i idejama, već ih samoinicijativno provodi u djelo te tako njegov doprinos drugima dobiva konkretnu realizaciju.

Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Andrija Mikulić podsjetio je da se Nagrada Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost dodjeljuje tradicionalno u posljednjih devet godina na Međunarodni dan tolerancije, 16. studenoga, u spomen na Luku Ritza, tragično preminulog mladića od posljedica vršnjačkog nasilja, a čiji su roditelji bili nazočni svečanoj sjednici.

Mikulić je rekao kako je ponosan što su ove godine imali rekordan broj prijava kandidata jer to znači da je poruka nagrade prepoznata – a to je suzbijanje nasilja među mladima, afirmacija ljudskih prava, tolerancije i međusobnog poštovanja.

Istaknuo je da su se među svim prijavama istaknuli Tvrtko Šapina i Mislav Matijević. “Pružajući pozitivan primjer svojom aktivnošću u zajednici, njih dvojica nesebično pomažu drugima čineći društvo povezanim i humanijim”, naglasio je Mikulić.

Zahvalio je i svim nominiranima jer svatko od njih je pobjednik. Rekao je da je nakon nedavnog susreta s njima, nakon što je čuo potresna svjedočanstva o nasilju, i on potaknut na promišljanje što možemo učiniti kao društvo, političari i institucija da pomognu te je zato odlučio predložiti da Gradska skupština održi tematsku sjednicu kako bi se još više i još konkretnije govorilo o borbi protiv nasilja.

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao je da sve što dijete upije do 10 godina u obitelji, formira njegovu ličnost te je Tvrtku i Mislavu poručio da budu ponosni na svoje roditelje.

Istaknuo je da su ljudi najvažniji. “Najveći projekt Grada Zagreba nisu ni mostovi, ni bulevari, ni parkovi, ni zgrade, ni projekti. Sve je to važno, ali ljudi su najvažniji. A multietničnost, multikulturalnost i multikonfesionalnost našega grada od kojega mogu učiti najrazvijenije europske metropole, najveći je projekt koji sam iznjedrio s vama, sa svojim sugrađanima”, istaknuo je Bandić.

Poručio je da nikada ne zaborave da je bogatstvo u različitosti. Rekao je i kako su oni koji maltretiraju druge u biti slabići, te da nitko nije tako loš da se ne može popraviti.

Mislav Matijević izjavio je da mu je nagrada dala veliku odgovornost da joj ostane dosljedan i sada kada je student, a Tvrtko Šapina je istaknuo da je nasilje veliki problem, a nagrada mu je veliki poticaj da nastavi svoj rad.

“Poručujem svojim vršnjacima da uvijek pomognu ako mogu pomoći, jer za minimalno uloženog truda možemo dobiti velika postignuća. Dakle, ne reći ono – ne da mi se, ili koga briga, već dati sve od sebe da nekome uljepšamo dan jer će na kraju i nama to puno značiti. Osjećaj nekome pomoći je najbolji osjećaj koji možemo imati”, poručio je Mislav.