Aktivizam, Nekategorizirano

U Drnišu i Kninu Dani otvorenih vrata projekta „Dodajmo životnu radost godinama“

Udruga „ŽENA“ Drniš u suradnji s Udrugom umirovljenika grada Knina od 1. listopada do ponedjeljka 11. studenoga u gradu Kninu i Drnišu održava Dane otvorenih vrata kako bi upoznala građane i građanke s aktivnostima koje ove dvije udruge organiziraju u cilju socijalnog uključivanja umirovljenika.

Dani otvorenih vrata se organiziraju u okviru projekta „Dodajmo životnu radost godinama“ koji sufinancira Europska unije iz Europskog socijalnog fonda.

Projekt je započeo s provedbom prije godinu dana, a aktivnosti se provode u Drnišu, Unešiću i Siveriću (područje bivše Općine Drniš) te u gradu Kninu u suradnji s Udrugom umirovljenika grada Knina. Tijekom prvih godinu dana provedbe bilo je uključeno oko 105 umirovljenika i umirovljenica.

U dosadašnjem razdoblju provedene su:
⦁ dnevne aktivnosti (izleti, igranje društvenih igara, druženja umirovljenika – 31 dan, ukupno je do sada na ovim aktivnostima sudjelovalo 70 umirovljenika/ica),
⦁ kreativne radionice (ukrašavanje pisanica, izrada predmeta od borovih šiški, cvjetova od papira, pilića od vune, ukrašavanje torbi – 23 dana, ukupno je na ovim aktivnostima sudjelovalo 51 umirovljenica/ika),
⦁ aktivnosti razvoja kognitivnih vještina (igranje kvizova, literarne večeri, filmske i glazbene večeri i jutra – 45 dana, ukupno je na ovim aktivnostima sudjelovalo 75 umirovljenika/ica),
⦁ tjelesne aktivnosti (igranje petanki i balota – 8 dana, ukupno je na ovim aktivnostima sudjelovalo 31 umirovljenika/ica,
⦁ tečaj starih zanata (zlatovez, heklanje, štrikanje, makrame, šivanje dijelova nošnji, te osnove šivanja – 13 dana, ukupno je na ovim aktivnostima sudjelovalo 36 umirovljenika/ica,
⦁ aktivnosti međugeneracijske suradnje (druženje baka i unučadi – 1 dan, 2 sudionice).

U tijeku je priprema programa tjelesnih aktivnosti, međugeneracijske suradnje te kulturno-umjetničkih aktivnosti. Umirovljenici i umirovljenice su izuzetno zadovoljni te je posljednjih mjeseci vidljivo povećanje broja sudionika na aktivnostima (npr. u Kninu je postalo uobičajeno jutarnje okupljanje te sudjelovanje u raznim aktivnostima). Aktivnosti najčešće organiziramo u skladu s njihovim željama i interesima – ističu iz udruge žena.

Radi senzibiliziranja građana o životu umirovljenika snimljena je TV emisija o životu umirovljenika u vrijeme pandemije COVID 19 koja je emitirana na TV Šibenik, te smo u povodu obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba organizirali sedmodnevnu manifestaciju Dane otvorenih vrata.

Više informacija na Facebook stranici Udruga „ŽENA“ Drniš i Udruga umirovljenika grada Knina