Hrvatska, Nekategorizirano

U Opatiji počela provedba EU projekta “Zero Waste Blue”

Foto: Opatija.hr
Foto: Opatija.hr

– Projekt “Zero Waste Blue”, koji se financira iz europskog programa Interreg Italija – Hrvatska radi zaštite i promidžbe prirodne i kulturne baštine kroz sportsko-rekreativne manifestacije te kreiranje zajedničkoga turističkog proizvoda “Zero Waste Sport Events Blue Branda”, predstavljen je u srijedu u Opatiji.

Vodeći partner u projektu je Grad Opatija, a vrijednost zajedničkih aktivnosti je oko 860.000 eura. Projekt je počeo u lipnju, trajat će 18 mjeseci, a u njemu, uz Grad Opatiju i opatijski Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, sudjeluje još osam partnera – Agencija za razvoj zadarske županije Zadra Nova, Dubrovačko-neretvanska županija, Agencija za ekonomski razvoj Regije Emilia Romagna, Regija Emilia Romagna, Regija Veneto, Regija Molise, Grad Ancona i tvrtka Veneto inovacije.

Projekt “Zero Waste Blue” nastavak je europskog projekta “Zero Waste” koji su Grad Opatija i opatijski Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu uspješno završili prije nekoliko godina. Cilj tog projekta bio je analiza negativnog utjecaja na okoliš prilikom organizacije različitih manifestacija i javnih skupova.

Zamjenik opatijskoga gradonačelnika Emil Priskić istaknuo je da se u Opatiji oko 4000 ljudi bavi sportskom rekreacijom, što je oko 30 posto stanovnika. Istraživanja za našu regiju pokazala su da je sportska rekreacija vrlo tražen turistički proizvod i čak 20 posto gostiju u Opatiju dolazi ponajprije zbog bavljenja sportom i rekreacijom pa ovakve sadržaje nastojimo financirati iz europskih fondova, rekao je.

Voditeljica projekta “Zero Waste Blue” na opatijskom Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Marinela Krstinić Nižić istaknula je da je važno nastaviti zamisli iz “Zero Waste” projekta, a jedan od ciljeva novog projekta jest produljiti turističku sezonu kroz provedbu održivih, tzv. zelenih sportskih događaja na lokalitetima kulturne ili prirodne baštine u Italiji i Hrvatskoj. Projekt će pridonijeti suradnji svih partnera, a zajedničkim radom doći će se i do novih turističkih proizvoda korisnih za lokalni ekonomski razvoj, rekla je.

Voditeljica projekata u Agenciji za ekonomski razvoj regije Emilia Romagna Rita Trombini rekla je da događaji na kojima se okuplja veliki broj ljudi za lokalne zajednice imaju pozitivan učinak, ali on, dodala je, može biti i loš. Navela je primjer ovogodišnjeg polumaratona u Bologni, koji je organiziran ekološki tako da je za osam tona smanjio emisiju CO2 u odnosu prema prošloj godini.

Nakon predstavljanja projekta, održan je sastanak partnera, a sljedeća dva dana usklađivat će se aktivnosti svih sudionika. (Hina)