Hrvatska, Nekategorizirano, Rad udruga

Udruga DOOR predstavila rezultate dvogodišnjeg projekta koji je istraživao rješenja za energetsko siromaštvo

Završna konferencija projekta FER rješenja za bolju zajednicu, održana 15. siječnja u Zagrebu na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, okupila je više od stotinu predstavnika institucija, jedinica lokalne samouprave, ministarstava, visokih učilišta, udruga, tvrtki te stručnjake iz područja borbe protiv energetskog siromaštva i iz područja društveno korisnoga učenja, kako bi zajedno odgovorili na pitanje može li zajednica djelovati kao rješenje za probleme poput energetskog siromaštva, priopćilo je Društvo za oblikovanje održivog razvoja.

Nakon pozdravnih govora i predstavljanja projekta, uvodno je predavanje održao prof. Stefan Bouzarovski iz Instituta za urbanizam Sveučilišta u Manchesteru, jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za temu, koji je istaknuo kako se na energetsko siromaštvo mora gledati i kao dohodovno siromaštvo, ali i u energetskom kontekstu i kako je skupina energetski siromašnih značajno šira od skupine koja je u općem siromaštvu. Pristup rješavanju problema je integracija energetske, zdravstvene i socijalne politike. Osvrnuo se i na rješenja kao što je povećanje energetske učinkovitosti stambenog sektora uz dobro osmišljenu klimatsko – energetsku politiku, uz posebne mjere koje ciljaju na građane koji su ugroženi od energetskog siromaštva.

Kroz panel raspravu s predstavnicima sustava javnog zdravlja, gradova i nevladinih organizacija, pokušalo se odgovoriti na pitanja kako definirati kriterije energetskog siromaštva i prikupiti podatke, budući da u Hrvatskoj još nemamo konkretan broj ugroženih građana. U oko 60 % jedinica lokalne samouprave se isplaćuje pomoć za podmirenje troškova stanovanja, godišnje takvi troškovi iznose 72 milijuna kuna za cijelu Hrvatsku. Jedinice lokalne samouprave su spremne i otvorene za održivije mjere pomoći svojim građanima.

U panelu o politikama i rješenjima energetskog siromaštva sudjelovala su nadležna ministarstva i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Istaknuto je da će se u prvom kvartalu ove godine provesti dodjela bespovratnih sredstava za energetsku obnovu višestambenih zgrada. U javnu raspravu kreće Program energetske obnove obiteljskih kuća kroz koji će se, uz financiranje obnove od 60 % sredstava, kao posebna skupina 100 % sufinancirati kućanstva koja su energetski siromašna, prema definiranim kriterijima Programa. Potiče se i integralna energetska obnova, koja uključuje i proizvodnju energije na mjestu potrošnje iz malih obnovljivih izvora.

Na konferenciji su predstavljeni i primjeri dobre prakse kroz koje se energetskim siromaštvom bavilo kao temom društveno korisnog učenja, projekt terenskog rada studenata FER-a. Studenti su radili energetske preglede, u energetski siromašnim kućanstvima povećavali energetsku učinkovitost kroz razne instalacije manje opreme te analizirali podatke i izradili prijedloge mjera i politika za Grad Zagreb.

Kroz panel o društveno korisnom učenju proširila se i tema sudjelovanja studenata u društveno korisnim projektima na tehničkim studijima, pa su profesori tehničkih fakulteta predstavili načine na koje studenti rade s građanima, posebice ranjivim skupinama. Zanimljivi su projekti kroz koje studenti razvijaju aplikacije koje pomažu osobama s invaliditetom ili provode STEM edukaciju za školarce. Istaknuto je da je studentima najveća motivacija želja da rade za ranjive skupine građana i da njihov rad bude konkretan, korišten i koristan.

Projekt FER rješenja za bolju zajednicu provodi se od ožujka 2018. do ožujka 2020., u partnerstvu Društva za oblikovanje održivog razvoja, Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i Grada Zagreba – Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom. Najvažniji rezultati projekta su prijedlog mjera i politika za održivu borbu protiv energetskog siromaštva za Grad Zagreb i uspostava kolegija koji se bavi društveno korisnim učenjem na FER-u.

Projekt FER rješenja za bolju zajednicu odobren je za provedbu u dvogodišnjem razdoblju temeljem poziva za dodjelu bespovratnih sredstava Podrška razvoju partnerstava organizacija civilnog društva i visokoobrazovnih ustanova za provedbu programa društveno korisnog učenja, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.