Hrvatska, Nekategorizirano

Udruga SOS Dječje selo Hrvatska u 25 godina djelovanja pružila dom za 478-ero djece

Na fotografiji Višnja Tuškan-Krupić, Mariza Katavić. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd
Na fotografiji Višnja Tuškan-Krupić, Mariza Katavić. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Udruga SOS Dječje selo Hrvatska u četvrtak navečer je u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti svečano proslavila 25 godina djelovanja tijekom kojih je osigurala brižan dom za 478-ero djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

Udruga je obljetnicu proslavila zajedno sa dugogodišnjim partnerima, donatorima i prijateljima koji je podupiru, a pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Tom prigodom je predsjednik međunarodne organizacije SOS Children’s Villages International Siddhartha Kaul uručio SOS mamama “prsten časti”, koji se dodjeljuje nakon 10 godina požrtvovnog rada. “Prsten časti” dobilo je osam SOS mama – Beana Mullaj iz Albanije, Bojanka Petreva iz Makedonije, Elena Stan i Lucica Ichim iz Rumunjske, Zorica Stekić iz Srbije, te iz Hrvatske Ljiljana Papić (Lekenik), Antonija Ćosić (Ladimirevci) i Mirta Vidanec (Ladimirevci).

Na svečanosti su prikazana dva filma o nastanku i djelovanju Udruge SOS Dječje selo Hrvatska pod nazivom “Naših 25 godina” i “Ponosi se sobom”, glumci Dramske skupine SOS Dječjeg sela Lekenik izveli su ulomak iz predstave “U stihu priča o životu dječaka Hlapića”, a dječji zbor djece iz SOS dječjih sela Lekenik i Ladimirevci na kraju su otpjevali pjesmu “Kad bi svi…” zajedno s ambasadorima kampanje “Ponosi se sobom”.

Udruga SOS Dječje selo Hrvatska tom kampanjom sve do kraja godine nastavlja s obilježavanjem 25 godina postojanja. Zaštitna lica kampanje su mladi, uspješni i samostalni ljudi odrasli u sobama SOS Dječjih sela. Pozivaju građane da doniraju Udrugu pozivom na humanitarni telefon SOS Dječjeg sela Hrvatska 060 90 55.

Tuškan-Krupić: Najvažnije je da djeca odrastaju u ljubavi

Nacionalna direktorica Udruge SOS Dječje selo Hrvatska Višnja Tuškan-Krupić prisjetila se vremena od prije 25 godina, kada je, kako je rekla, “ideja SOS Dječjih sela kap po kap i dan po dan dolazila iz SOS Kinderdorf Internationala, i u Hrvatskoj našla plodno tlo”.

Rekla je da je mala grupica entuzijasta, tih vrlo neizvjesnih dana, u njoj vidjela mogućnost izgradnje bolje budućnosti za djecu. “Mislim da svi oni koji su tada započeli i svi oni koji su se vremenom priključivali, pa sve do danas, mogu biti zadovoljni i ponosni na ostvareno. Suština ideje SOS Dječjih sela je da svako dijete ima pravo na mirno djetinjstvo, siguran i topao dom u kojem će biti zaštićeno od bilo kakvog oblika zanemarivanja i zlostavljanja. Još više od toga, ideja SOS Dječjih sela traži i otvara mogućnosti da svako dijete ostvari najbolje od sebe, živeći u obitelji, uz braću, sestre i prijatelje od prvih vrtićkih i školskih dana. Na kraju, najvažnije je da dijete odrasta u ljubavi, koju će mu pružiti SOS mama, kako bi jednog dana postalo samostalna osoba, koja je u mogućnosti voditi svoj život”, istaknula je  Tuškan-Krupić.

Predsjednica Udruge SOS Dječje selo Hrvatska Mariza Katavić istaknula je da su u 25 godina koliko djeluju u Hrvatskoj skrbili o 478 djece i mladih koji su u SOS Dječjim selima Lekeniku i Ladimirevcima, te SOS Zajednicama mladih u Zagrebu, Osijeku i Velikoj Gorici našli prijeko potreban mir, sigurnost, pažnju i ljubav. “Mi smo osigurali sve uvjete kako bi mogli steći znanja i sposobnosti za uspješan i samostalan život sukladno njihovim željama, ambicijama, sposobnostima i zalaganju”, rekla je te zahvalila svakom njihovom djetetu ili danas već mladoj osobi koji su prepoznali i iskoristili prilike i mogućnosti koje su im, kroz njihov način skrbi, mogli pružiti. Istaknula je da su oni danas samostalni i uspješni, odrasli mladi ljudi s vlastitim obiteljima i djecom.

Katavić je naglasila i kako bez SOS mama i teta, koje nesebično skrbe o povjerenoj im djeci i žive za njih 24 sata na dan, dajući im toliko potreban osjećaj sigurnosti, pažnje i ljubavi – njihov koncept SOS Dječjeg sela ne bi bio moguć.

Državna tajnica u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Marija Pletikosa pozdravila ih je u ime predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministrice Nade Murganić te im čestitala i zahvalila na predanom radu u promicanju i zaštiti dječjih prava. Izrazila je nadu da će i dalje nastaviti aktivno pridonositi boljoj budućnosti djece.

Istaknula je da Ministarstvo dugi niz godina ostvaruje iznimno uspješnu suradnju sa SOS Dječjim selom Hrvatska u provedbi brojnih aktivnosti usmjerenih na zaštitu prava djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. “Upravo je SOS Dječje selo Hrvatska organizacija koja je u javnosti prepoznata kao važan dionik u osiguravanju uvjeta potrebnih za odrastanje djece u obiteljskom okruženju”, naglasila je Pletikosa te izrazila zadovoljstvo zbog svjedočanstva mladih i samostalnih ljudi koji su odrasli pod skrbi SOS Dječjeg sela Hrvatska, a čije priče pružaju najbolji uvid u način života i rada s korisnicima.

“Ova svečanost je izvrsna prilika da se podsjetimo na našu odgovornost u osiguravanju bolje budućnosti djece, zaštitom njihovih prava i odgovaranjem na njihove potrebe. Svjesni smo da je potrebno uložiti još mnogo truda kako bi se omogućila potpuna zaštita djece te zajedničkim snagama djelovati na svim razinama, jer upravo je dobrobit djeteta ujedno i dobrobit cijelog društva”, poručila je državna tajnica Marija Pletikosa.