Aktivizam, Inicijative, Nekategorizirano

Za izgradnju pravičnog sustava doniranja hrane

Za pravedan sustav doniranja hrane

Mreža hrane objedinjuje socijalne samoposluge i organizacije civilnog društva koje rade na stvaranju preduvjeta i poticajne atmosfere za doniranje hrane najpotrebitijima.

U posljednjih godinu dana, otkad je pokrenuta inicijativa “Oslobodimo donacije hrane PDV-a”, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo financija uskladili su propise kojima je u Hrvatskoj ukinut “porez na dobrotu” te su stvorene pretpostavke za izgradnju transparentnog i pravičnog sustava doniranja hrane – piše Marijan Gubina, aktivist i predjsednik Humanitarne neprofitne udruge “Auxilium” na svojoj Facebook stranici komentirajući kako se bez obzira na gore navedeno, stanje na policama u socijalnim samoposlugama nije se značajno promijenilo.

DODATNI NAPOR Potreban je dodatni napor i zalaganje svih sudionika, ponajprije donatora i Ministarstva poljoprivrede, kako bi se postojeće pretpostavke i praktično iskoristile.

Sa zajedničkim ciljem “za Hrvatsku bez gladnih”, od listopada 2015. Mreža hrane objedinjuje socijalne samoposluge i organizacije civilnog društva koje rade na stvaranju preduvjeta i poticajne atmosfere za doniranje hrane najpotrebitijima: Humanitarna neprofitna udruga “Auxilium” (Osijek), Humanitarna udruga Duga (Vukovar), Franjevački svjetovni red – Socijalna samoposluga Kruh Sv. Antuna (Varaždin), Humanitarna udruga “Naš San Njihov Osmijeh” (Pula), Hrvatska mreža protiv siromaštva (Zagreb), Inicijativa “Oslobodimo donacije hrane PDV-a” (Rijeka), Udruga za promicanje projektne kulture EU-klub (Rijeka), Udruga Šarolija (Rijeka), Udruga Delta (Rijeka), Udruga Centar za kulturu dijaloga (Rijeka) i Autorski studio – ffv (Zagreb) – zaključuje Gubina.