Hrvatska, Nekategorizirano

Fade in predstavlja projekt Muzej osobne povijesti Roma

Foto: Telegram.hr

U čevrtak, 15. ožujka, u 14,00 sati, u Romskom naselju u Slavonskom Brodu, u prostorijama Vijeća romske nacionalne manjine grada Slavonskoga Broda, udruga Fade In predstavit će projekt Muzej osobne povijesti Roma.

Projekt kojeg Fade In provodi u partnerstvu s Romskim kulturno – umjetničkim društvom Darda, ima cilj educirati i razviti kreativne vještine šesnaest mladih Romkinja i Roma, educirati i radno osposobiti dvoje mladih Roma te pokrenuti Muzej osobne povijesti Roma kao model održivog pristupa mladih kulturnim sadržajima te osvještavanja identiteta Roma.

U razdoblju od osamnaest mjeseci, šesnaest mladih u dobi od 15 – 25 godina, iz Osječko –baranjske i Brodsko – posavske županije, usvojiti će niz kreativnih znanja i vještina iz audiovizualnog snimanja, vođenja intervjua i filmske montaže nakon čega slijedi prikupljanje audiovizualne građe – osobnih narativa te predmeta pripadnika njihovih zajednica. Sve to
zajedno izloženo u galerijskom prostoru, reflektirat će ključan trenutak u životu jedne osobe.

Rezultat projekta su dvije putujuće izložbe u Osijeku i Rijeci te virtualni muzej kao mjesto trajne pohrane prikupljenog materijala.

Namjera projekta Muzej osobne povijesti Roma je uključivanje mladih Roma u kreiranje kulturnog proizvoda, približavanje osobne povijesti hrvatskih Roma široj društvenoj zajednici,
a sve to kroz kulturno-umjetnički projekt koji se usredotočuje na jačanje identiteta Roma i to kroz osobne narative simbolički predstavljene u obliku osobnih predmeta koji je za tog istog pojedinca signifikantan – bilo na pozitivan, bilo na negativan način – pretvarajući ga u muzejski izložak, odnosno umjetnički artefakt.

Projekt Muzej osobne povijesti Roma trajat će od veljače 2018. do kolovoza 2019. godine, a financiran je sredstvima Europske unije kroz Europski socijalni fond, u ukupnom iznosu od
994.190,73 kn prihvatljivih troškova projekta. (izvor: Fade in)