Aktualno, Nekategorizirano

Crtež politike, politika crteža – izložba ilustracija hrvatskog izdanja Le Monde diplomatiquea

Na izložbi će biti predstavljeni radovi 17 autora/ica
Na izložbi će biti predstavljeni radovi 17 autora/ica

Otvorenje izložbe ilustracija iz hrvatskog izdanja Le Monde diplomatiquea “Crtež politike, politika crteža” održat će se u petak, 30. rujna u 20 sati u BAZI, u Ulici Božidara Adžije 11 u Zagrebu.

Izložbu možete pogledati od 30.9. do 30.10. 2016. od utorka do nedjelje, od 14 do 20 sati.

Pojava hrvatskog izdanja Le Monde diplomatiquea prije četiri godine prodrmala je medijsku scenu suprotstavljajući se ideologiji novinarskog profesionalizma kao bezinteresnog i po definiciji apolitičnog. Inzistirajući na kritičkoj i angažiranoj perspektivi, ovaj mjesečnik s fokusom na vanjsku politiku donosi ekonomske, političke i kulturološke analize suvremenih fenomena kroz njihovu historijsku kontekstualizaciju.

Uz popunjavanje postojeće praznine u analizi šire globalne političke pozornice razvija i specifičnu politiku u tretmanu vizualnih materijala koje, na liniji sa svojom političkom koncepcijom novinarstva, smješta u polje angažirane likovnosti.

Dok su fotografije u LMD-u tretirane kao samostalna autorska cjelina, svojevrsni vizualni eseji domaćih i međunarodnih autora o zanemarenim i prešućenim društvenim fenomenima, neposredna ilustrativna funkcija tekstualnog materijala dana je crtežu.
Izložba Politika crteža, crtež politike donosi selekciju LMD-ove produkcije kroz predstavljanje radova 17 autora/ica koji dolaze iz različitih područja likovnosti – slikarstva, stripa, animacije, street arta, dizajna.

Radovi su okupljeni u 11 tematskih cjelina: socijalna država, fašizam, žene i društvo, profesionalni nogomet, geopolitika, naddržavne institucije i pitanje demokracije, portreti, kontrola i nadzor, rad, migracije te tokovi kapitala.

Iako se radi o različitim poetikama u prevođenju kompleksinih geopolitičkih tema u likovni jezik, u fokusu radova uvijek su socijalna pitanja. Ilustrator/ica tako postaje glasnik onih koje dominantna klasa prezire te se svojim umjetničkim radom stavlja u službu emancipacije.

Izlažu: Ivana Armanini (HR), Sretan Bor (HR), Petja Dimitrova (AT), Dunja Janković (HR), Dalibor Kazija (HR), KURS (RS), Mirna Kutleša (HR), Vasja Lebarić (SI), Linnch (CG), Ivo Matić (HR), Krešimir Certić Miš (HR), Lucija Mrzljak (HR), Vuk Palibrk (RS), Jan Pavlović (HR), Ivana Pipal (HR), Mirko Rastić (HR), Anja Sušanj (HR), Vedran Štimac (HR).

Kustosice su Ivana Hanaček, Ana Kutleša, Vesna Vuković, produkciju ilustracija je radila zadruga KopMedija za Le Monde diplomatique, hrvatsko izdanje, a izložbu producirala  BLOKdizajn postava, odnosno Dario Dević i Hrvoje Živčić.  Tehnički postav su odradile Tajana Meter i Lucija Brkan.

Izložba je realizirana vlastitim sredstvima BLOK-a i KopMedije budući da joj je na natječjima Grada Zagreba i Ministarstva kulture dodijeljeno nula kuna. Zahvaljujemo svim autorima/icama na suradnji – poručuju organizatori.

Više informacija potražite na FB eventu.