Aktualno, Nekategorizirano

Digitalne rožice: Upute za osnivanje šašavoga dječjeg čitateljskog kluba

Nisi neki knjigoljubac, čitaš samo lektire i to samo zato što moraš. Ako se i družiš s nekom knjigom, uvijek paziš da je tanka i puna ilustracija. Budimo iskreni, prihvatljiv ti je strip, tu i tamo neki časopis, a sve deblje od toga izaziva ti želučanu nervozu, navodi se u članku objavljenom u okviru projekta Digitalne rožice koji sufinancira Europski socijalni fonda.

Znam da će ti ovo možda zvučati kao nebuloza svih nebuloza, ali možda je čitateljski klub upravo ono što ti treba. I dok prevrćeš očima na ovu moju izjavu, pokušat ću ti dokazati zašto je čitateljski klub odlična aktivnost za sve knjigomrzitelje, kao i za knjigoljupce.

Čemu služi čitateljski klub?
Čitateljski klub jedan je od zabavnijih razloga da svoju ekipu okupiš na jednom mjestu. S nekim te prijateljima povezuje učionica, s nekima sportski teren, s nekima ulica, a s nekima to može biti i priča.

Fora je biti dio nekog kluba, znati da pored sebe imaš prijatelje na koje možeš računati, ne samo kad se čita, već i kad se smije, a i plače.

Ako i nisi knjigoljubac, možda baš na ovom klubu otkriješ neku genijalnu priču ili saznaš da je tvoj omiljeni film napravljen prema knjizi pa je poželiš pročitati. Vrijedi probati!

Kako započeti?
U svakoj ekipi postoji nekoliko tipova djece. Kreativci, logičari, gladuši, likovnjaci, glasnogovornici, ljubitelji zagonetki i spavači samo su neki od njih.

Razmisli u čemu ste ti i tvoja ekipa dobri, što vas veseli i prema tome si podijelite zadatke.

Za čitateljski klub potrebno je:

– odabrati fora ime,

– izraditi logo kluba,

– osmisliti slogan,

– osmisliti izazov u kojem se treba okušati svaki novi član kluba,

– napisati pravila čitateljskog kluba,

– sastaviti jelovnik,

– odrediti koliko često ćete se sastajati,

– pronaći mjesto na kojem ćete se sastajati.

Što sve možeš raditi na čitateljskom klubu?
Ako misliš da se na čitateljskim klubovima samo sjedi u foteljama i zijeva nad dosadnim knjigama, gadno se varaš. Pa tko bi uopće htio biti u takvom klubu?

Ti i tvoja ekipa birate kako želite da vaše vrijeme provedeno na klubu izgleda, a evo nekoliko ideja koje možete isprobati:

– Svaki put druga osoba predlaže knjigu koju onda čitaju, a zatim komentiraju svi članovi.

– Svatko odabire knjigu po vlastitoj želji pa je predstavlja drugima.

– Ponekad samo dođeš i slušaš što drugi imaju reći o knjigama i to je sasvim u redu.

– Svatko odabire po jednu poznatu priču koju uglazbljuje pa je na sastanku kluba pjeva drugima.

– Svatko piše svoju priču i predstavlja je drugima.

– Odaberite lektiru koju baš ne volite i osmislite svoju verziju te priče, onu koja će vam biti zanimljiva.

– Svako toliko pogledajte film koji je inspiriran nekom knjigom.

– Izradite vlastiti, neobični font.

– Osmislite novu abecedu i jezik pa napišite kratku priču na izmišljenom jeziku.

– Nacrtajte nove naslovnice za svoje omiljene knjige.

– Pročitajte kratku priču od kraja prema početku pa pokušajte pogoditi o čemu se radi.

*Gladna napomena!
Nikako ne čitajte i ne pričajte o knjigama na prazan želudac. Svaki put priredite drugo jelo i grickajte za vrijeme druženja. Jedno druženje može biti slano, drugo slatko, treće kiselo, četvrto čokoladno, peto sladoledno, šesto voćno,…

Ono što grickamo za vrijeme slušanja priča može znatno utjecati na naš doživljaj priče pa je ponekad dobra hrana i ugodno društvo okidač za pretvaranje knjigomrzitelja u knjigoljupce.

Kako mudrovati na čitateljskom klubu?
Čitateljski su klubovi idealno mjesto za obične i neobične rasprave.

Evo prijedlog tema i pitanja s kojima možeš uletjeti svojoj čitateljskoj ekipi i potaknuti mudre i zanimljive razgovore.

– Koje biste knjige rado pretvorili u igrice?

– Koliko bi knjiga bilo potrebno da se prekrije svaki centimetar vašeg grada?

– Kad bi knjige bile jestive, koje bi bile najukusnije za jelo, a koje bi bile bljak?

– Kad biste se mogli družiti s jednim književnim likom, koji bi to bio?

– Od koje slavne (ili neslavne) osobe biste rado pročitali knjigu?

– Koje knjige još nemaju svoj film, a zaslužuju ga?

– Koju biste knjigu preporučili svemircima (ako ih ikad ugledate)?

– Kakva knjiga još ne postoji, a rado biste je pročitali?

Pet prijedloga za čitanje na tvom književnom klubu
Ako ne znaš odakle krenuti, s kojom pričom započeti, dijelim s tobom nekoliko knjiga koje bi mogle biti zanimljive za raspravu i druženja na čitateljskom klubu.

Gospodin Gnjus, David Walliams
Dječak u haljini, David Walliams
Višnjin dnevnik (svi nastavci), Joris Chamblain, Aurelie Neyret
Tajna čokoladnih bombona ( i nastavci), Nives Madunić Barišić
Žganci od vanilije, Mladen Kopjar

Članak je nastao kao dio projekta Digitalne rožice u partnerstvu Udruge Ri Rock, Udruge Ruke, Udruge Muzikopter i Gradske knjižnice Rijeka. Ukupna vrijednost projekta iznosi 458.380,15 HRK (85% sredstava sufinancirano je iz Europske unije iz Europskog socijalnog fonda, 15% sredstava osigurava Republika Hrvatska iz Državnog proračuna). Sadržaj članka isključiva je odgovornost Udruge Ri Rock.

Članak preuzet sa stranice www.rirock.hr