Hrvatska, Nekategorizirano

Djeci izbjeglicama škola ipak nedostupna

Djeca izbjeglice imaju pravo na osnovno i srednjoškolsko obrazovanje

Prvi tjedan nove školske godine je pri kraju, a suprotno najavama da će sva djeca osnovnoškolske dobi koja su smještena u Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu od ove jeseni krenuti u školu, od njih petnaestak u novu je školsku godinu, prema podacima koje smo dobili od Ministarstva unutarnjih poslova, upisano tek dvoje, piše inicijativa Dobrodošli.

Ostaloj djeci, među kojima su neka u Hrvatskoj i više od pola godine, prolongiran je početak ili nastavak školovanja, uskraćene prilike za stjecanje novih znanja, bolje upoznavanje sredine u kojoj žive, rast u vršnjačkom okružju i sve drugo što škola sa sobom svakom djetetu nosi.

Podsjećamo da sva djeca u Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu, kao i djeca u prihvatilištu u Kutini, detenciji u Ježevu i srodnim ustanovama, imaju pravo na osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. To im je pravo zajamčeno Zakonom o obrazovanju i odgoju u osnovnoj i srednjoj školi, Zakonom o strancima, Zakonom o međunarodnoj i privremenoj zaštiti,

Konvencijom o pravima djeteta i nizom drugih pravnih akata. Hrvatska je, na primjer, prema jednom od navedenih zakona, djeci tražiteljima azila dužna omogućiti školovanje 30 dana od podnošenja zahtjeva za azil, no ta se odredba u praksi rijetko provodi.

Stoga Inicijativa Dobrodošli od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta traži da poštuju zakon i svoj izbjegloj djeci koja trenutno borave u prihvatilištima i drugim ustanovama, a bez obzira jesu li tražitelji azila ili ne, hitno omogući upis u školu i da se upisi izbjegle djece ubuduće provode automatizmom, u skladu sa zakonom i bez odlaganja!

Zahvaljujemo vam na svim prikupljenim bilježnicama, pisalima i popratnom materijalu koji će volonteri moći koristiti u radu s tražiteljima međunarodne zaštite. U Kutini se trenutno nalaze afganistanske obitelji čiju smo djecu već razveselili spomenutim donacijama – prošlog su tjedna volonteri KVOC-a u Kutini s njima radili na učenju arapskog pisma i osnova hrvatskog jezika.

Volonteri Inicijative i prošli su tjedan proveli podučavajući hrvatski te u druženju s djecom smještenom u Porinu, a kako rola i dalje nema dovoljno za svu djecu, molimo vas da nam se u javite i slučaju da znate nekoga tko bi iste htio donirati.

U Porinu se trenutno nalazi 465 osoba i očekujemo daljnji porast u broju tražitelja, dok međunarodne i nevladine organizacije i dalje održavaju brojne aktivnosti kako bi nadomjestile institucionalne nedostatke i pružile izbjeglicama podršku pri uključivanju u društvo.

Tako je nedavno i udruga Liječnici svijeta otvorila svoje ambulante u Porinu i Kutini, u kojima osobe iz prihvatilišta mogu zatražiti liječničku i psihološku pomoć i podršku. Volonteri Inicijative i dalje razgovaraju s tražiteljima i o općenitom stanju u Porinu te poteškoćama s kojima se susreću, kao i o pitanjima veznim za njihove pojedinačne postupke.

Izbjeglice nastavljaju pristizati i iz Turske u Grčku, većinom preko egejskih otoka, ali ipak najveći broj izbjeglica traži spas u Europi pokušavajući se domoći obala Italije. Više od 13 tisuća ljudi spašeno je na Mediteranu prošloga tjedna, što još jednom šalje poruku Europi da mora osigurati legalne puteve kako bi izbjegla da se tako velik broj ljudi nađe u opasnosti. Iako izbjeglice u potrazi za sigurnošću i dalje pristižu u Europu, tek mali broj ih je stigao u Hrvatsku te su ovoga tjedna mediji izvijestili kako je 50-ak ljudi koji su se zatekli u Hrvatskoj i ovdje zatražili azil.

Prema informacijama UNHCR-a, oko 4 700 izbjeglica trenutno se nalazi u Srbiji, od kojih većina želi prijeći u Mađarsku na putu u druge zemlje EU. Mađarska je zbog toga najavila izgradnju još jedne ograde prema Srbiji, kako bi bi spriječila dolazak izbjeglica. Slovenija je pak, za slučaj tzv.oživljavanja balkanske rute, najavila uvođenje “krajnjih mjera”.

Iako je tehnički ministar europskih i vanjskih poslova Miro Kovač izjavio je da će Hrvatska, bude li potrebe, podići žicu, tehnički ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić ga je demantirao i rekao kako žice neće biti, te da je Hrvatska spremna ako dođe do dolaska većeg broja izbjeglica.

Inicijativa Dobrodošli! upozorava da Europa ne smije žicama i nasiljem dočekati izbjeglice koje od nasilja bježe i da zajedničkom europskom politikom moramo doći do najboljeg rješenja koje će odražavati humanost i solidarnost spram izbjeglica.