Hrvatska, Nekategorizirano

EU projekt “Carnivora Dinarica” za bolji suživot ljudi i velikih zvijeri u Hrvatskoj i Sloveniji

zoo-zagrebProjekt “Carnivora Dinarica – Prekogranična suradnja i usluge ekosustava u dugoročnom očuvanju populacija velikih zvijeri u sjevernim Dinaridima”, risa, vuka i medvjeda, koji se sufinancira iz EU fondova, predstavljen je u utorak u Nacionalnom parku Risnjak, prenosi Hina.

Cilj je omogućiti bolji suživot ljudi i velikih zvijeri u područjima Natura 2000 u Sloveniji i Hrvatskoj, odnosno poboljšanje statusa i zaštite velikih zvijeri – euroazijskog risa, vuka i medvjeda, u područjima Javorniki – Snežnik i Notranjski trikotnik u Sloveniji te na području Gorskog kotara i sjeverne Like u Hrvatskoj.

Obuhvaćeno je prekogranično šumsko područje, jedinstveno u Srednjoj Europi, gdje je na istom prostoru prisutno još oko 20 risova, 60 vukova i 700 medvjeda. Očuvanje njihove dugoročne prisutnosti je iznimno značajno za zaštitu biološke raznolikosti i ekosustava prekograničnog područja Slovenije i Hrvatske, rečeno je na predstavljanju.

Projekt “Carnivora Dinarica” počeo je u rujnu 2018., a trajat će 30 mjeseci, do kraja veljače 2021. Sufinancira se iz europskih fondova, u Programu suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska, a ukupna vrijednost je 2,3 milijuna eura.

Voditeljica projekta Aleksandra Majić Skrbinšek s ljubljanskog Sveučilišta, naglasila je važnost povezivanja u zajednički tim slovenskih i hrvatskih predstavnika za ‘upravljanje velikim zvijerima’.

Najveća ugroženost risa

Ugroženost risa je najveća, dok je populacija vuka, i slovenska i hrvatska, u dobrom stanju, pa će se raditi na dugoročnoj potpori i monitoringu. Projekt će se, kaže, najmanje baviti medvjedom, jer je prekogranično upravljanje i gospodarenje medvjedom dobro.

Na upit o štetnim djelovanjima čovjeka, Majić Skrbinšek je rekla da aktivnosti u šumama za velike zvijeri nisu dobrodošle, i važna su dobra i očuvana staništa, koja nisu fragmentirana objektima ili ogradama. Napomenula je da posjetitelje ili rekreativce u šumama treba usmjeriti i pratiti.

“Carnivora Dinarica”, u usporedbi s prethodnim projektima, pitanje suživota ljudi i velikih zvijeri prvi puta obrađuje sveobuhvatno, u skladu s nacionalnim i EU politikama te s prijenosom znanja na lokalne prakse.

Očekuje se poboljšana prekogranična zaštita staništa i ekosustava velikih zvijeri, usklađivanje metodologija za praćenje populacija vuka i risa, i bolja suradnja institucija dviju država na tome.

Posebno će se nastojati smanjiti rizici koji ugrožavaju očuvanje velikih zvijeri. Među aktivnostima su donacije ograda za sprečavanje šteta, uzgoj pastirskih pasa, postavljanje dinamične signalizacije na prometnicama radi sprečavanja stradavanja zvijeri u prometu, izgradnja nastambe za napuštene mladunce risa u Nacionalnom parku Risnjak, postavljanje spremnika za otpad sigurnih za medvjede, izrada plana za upravljanje posjetiteljima na području Nacionalnog parka Risnjak, Snežnika i dijelu Kupe, te osnivanje informativnog centra u Pivki o velikim zvijerima.

Dio aktivnosti bit će posvećen radu s lokalnim stanovnicima, za poboljšanje vještina, znanja i svijesti o važnosti velikih zvjeri i načinima suživota s njima. Brojnim komunikacijskim aktivnostima WWF Adria će podržati projekt na nacionalnoj i lokalnim razinama, rečeno je.

Konferenciju su organizirali Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF Adria i projektni partneri.

Vodeći partner projekta je Sveučilište u Ljubljani – Biotehnološki fakultet, a ostali partneri su Zavod za gozdove Slovenije, Općina Pivka, Sveučilište u Zagrebu – Veterinarski fakultet, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak, WWF Adria, Grad Vrbovsko i Primorsko-goranska županija.

U projektu će sudjelovati i pridruženi partneri – Javna ustanova “Priroda”, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode i Norveški institut za istraživanje prirode.