Hrvatska, Nekategorizirano

HHO: Pravosudnim skandalom u Zadru narušena ljudska prava optuženika i oštećenice

foto HINA
foto HINA

Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) u srijedu je, u vezi slučaja puštanja iz pritvora Darka Kovačevića Daruvarca, priopćio da su “(ne)postupanjem suda u Zadru narušena temeljna ljudska prava i optuženika i oštećenice budući ‘institucije nisu odradile svoj posao’ na vrijeme i u roku”.

Osvrčući se na izjave vladinih i sudskih dužnosnika HHO je ustvrdio da “za promicanje ljudskih prava i zakonitosti u društvu nije rješenje u smanjivanju prava obrane okrivljenika, a iz razloga jer neke institucije društva ne postupaju dovoljno odgovorno i dovoljno učinkovito”.

Hrvatska mora sačuvati atmosferu vladavine prava koja će svim građanima jamčiti pravnu sigurnost.

Ne smijemo si dopustiti niti da se na temelju pojedinih medijskih eksponiranih slučajeva odmah traže ‘represivne’ promjene zakona, kojima bi se smanjile ljudska prava građana jamčena Ustavom, međunarodnim normama i hrvatskim zakonima”, ustvrdio je HHO. (Hina)