Hrvatska, Nekategorizirano

HNK Zagreb u 1,7 milijuna eura vrijednom europskom projektu “širenja kazališta”

Europska komisija za obrazovanje, audiovizualne medije i kulturu dodijelila je 1,7 milijuna eura sredstava europskoj kazališnoj mreži Prospero, za projekt u kojemu Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu sudjeluje s još osam uglednih europskih kazališta i TV kućom ARTE.

Kako se ističe u priopćenju, financijska su sredstva odobrena za projekt “Prospero – prošireno kazalište”, kojim će zagrebački HNK dobiti mogućnost za jače međunarodno pozicioniranje na mapi kazališne Europe.

Uz hrvatski središnji nacionalni teatar, u projektu sudjeluju Schaubühne am Leihner Platz iz Berlina, Odéon iz Pariza, Emilia Romagna Teatro iz Italije, Göteborgs Stadsteater iz Švedske, São Luiz Teatro Municipal iz Lisabona, Teatros del Canal iz Madrida, Teatr Powszenchny iz Varšave, Théâtre de Liège iz Belgije i francusko-njemačka TV kuća ARTE iz Strasbourga.

“Deset snažnih partnera nastavlja višegodišnju međunarodnu kulturnu suradnju kojom želi promovirati ambiciozne kazališne projekte, obogaćujući tako kulturni život Europe”, ističu iz HNK-a Zagreb.

Prospero projekt želi pokazati kako je kultura ona snaga koja pokreće društvo u vremenima krize, stimulirajući kreativnost. Potporom ovom projektu Europska komisija potiče umjetničke razmjene i suradnju, oblikujući tako europski identitet i promovirajući kulturu otvorenosti, dodaju.

U planu realizacije zajedničkih koprodukcija nalaze se nove predstave “Amore” Pippa Delbona, “Edip” Maje Zade u režiji Thomasa Ostermeiera, “In real life” Katie Mitchell i Chrisa Busha, “Hedda” Aurore Fatier, “Faust” Davida Carnevallija, “Ekologija kao nova religija” Krystiana Lupe, “Očevi i djeca” Pedra Penina, te nova drama Tene Štivičić u režiji Ivice Buljana. (Hina)