Aktualno, Nekategorizirano

Javno predstavljanje SOLIDARNE – zaklade za ljudska prava i solidarnost, 10. prosinca, Kino Europa, Zagreb

logo_solidarnaJavno predstavljanje SOLIDARNE – zaklade za ljudska prava i solidarnost prigodom Dana ljudskih prava u subotu, 10. prosinca u 11:00h u Kinu Europa, Varšavska 3, Zagreb
SOLIDARNA je prva domaća privatna zaklada u Republici Hrvatskoj koju je osnovalo 55 pojedinaca i udruga u svrhu podrške autonomiji i održivosti građanskog djelovanja na promociji i zaštiti temeljnih sloboda, socijalne i ekonomske pravde, okoliša, javnih dobara, demokracije i vladavine prava.

Kroz prigodni program povodom Dana ljudskih prava kojeg će voditi glumac Vilim Matula, zakladnik SOLIDARNE i novinarka Maja Sever. SOLIDARNA će javnosti predstaviti kako namjerava širiti krugove solidarnosti, u odnosu na nezahvalne trendove sve većeg ekonomskog raslojavanja i nesigurnosti te političke radikalizacije i netrpeljivosti u Hrvatskoj, širom Europe i svijeta.

Uvodno će se skupu obratiti Urša Raukar, predsjednica Zakladne uprave SOLIDARNE, dok će rad i planove zaklade predstaviti Sandra Benčić i Mirjana Matešić u ime Zakladne uprave, upraviteljica Zaklade Marina Škrabalo i tajnik Ivan Blažević. Ovom prigodom zaklada SOLIDARNA će objaviti svoj prvi javni natječaj za financijske potpore „Drugotna na sav glas!“ čija su sredstva skupljena donacijama građana za podršku ženskim inicijativama širom Hrvatske za političku, ekonomsku i društvenu ravnopravnost žena i slobodu rodnog izražavanja.

U tematskom razgovoru o globalnim, lokalnim i osobnim izazovima rada na zaštiti ljudskih prava sudjelovat će Gordan Bosanac (Centar za mirovne studije), novinarka Ivana Dragičević, Vesna Teršelič
(Documenta), Željka Vrbaslija (sindikat Nova Solidarnost) i Tomislav Domes (Klubtura i Pravo na grad).

Javnosti će Julija Kranjec (Centar za mirovne studije) i Erol Zejnilović (grupa Kries) predstaviti novu kampanju „Dobri domaćini: podržimo mlade kreativce bez doma!“ koju pokreću Inicijativa Dobrodošli,
udruga Are You Syrious?, SOLIDARNA i Koalicija solidarnosti Split. Kampanja poziva građane i različite umjetničke programe da instrumentima, opremom, podukom i donacijama podrže stvaralaštvo mladih kreativaca bez primjerene roditeljske skrbi te mladih koji su kao izbjeglice našli utočište u Hrvatskoj jer dom je mnogo više od kuće ili stana – to je mjesto u kojem imamo sigurnost i podršku da budemo ono
što jesmo.

Na promociji zaklade SOLIDARNA očekuje se dolazak brojnih zakladnika i podržavatelja te javnih osoba iz područja kulture, gospodarstva, akademske zajednice, civilnog društva i politike. Svi zainteresirani građani i građanke su dobrodošli – solidarnost počinje susretom! – poručuju iz Zaklade.