Hrvatska, Nekategorizirano

Kvalitetan život s multiplom sklerozom uz pomoć medicinske marihuane

marica_crPrije dvije godine i Hrvatska je u zdravstveni sustav uvela upotrebu medicinske indijske konoplje (marihuane) kako bi se teško oboljelim pacijentima ublažili simptomi bolesti. No, službenih podataka o broju korisnika nema jer ih Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje ni ne prikuplja budući da se ti lijekovi propisuju na, kako se to zove “privatni recept” koji potpisuje liječnik, ali zdravstveno osiguranje ne pokriva trošak.

Piše: Helena Puljiz, DW

Pripravci bazirani na takozvanoj medicinskoj marihuani propisuju se onkološkim bolesnicima za ublažavanje boli i mučnina pri kemoterapiji i radioterapiji, oboljelima od multiple skleroze, oboljelima od AIDS-a, oboljelima od Dravetovog sindroma, rijetke dječje bolesti kod koje marihuana može smanjiti učestalost epileptičnih napada.

Prema podacima Imunološkog zavoda, u hrvatskim ljekarnama pacijentima je dostupan uljni pripravak na bazi kanabisa uvezen iz Kanade, pakiran u bočice od 25 ml. Dostupne su dvije razine koncentracije aktivnih tvari THC-a i CBD-a: po 2,5 mg/ml i 5 mg/ml. Najmanje pakiranje košta 1.000 kuna i HZZO ne pokriva troškove pa je pripravak preskup za većinu hrvatskih pacijenata te se oni i dalje oslanjaju na ilegalno tržište. Zbog toga ih je teško privoljeti da javno govore o problemima s kojima se susreću.

Glazbenica Anđa Marić odlučila je otvoreno govoriti i kaže kako joj je sintetički pripravak dostupan u ljekarnama preskup, ali i nedovoljno kvalitetan pa se ona, u ublažavanju simptoma multiple skleroze i dalje oslanja na marihuanu koju nabavlja na međunarodnom ilegalnom tržištu. Anđi Marić multipla skleroza dijagnosticirana je prije pet godina, s izrazito lošom prognozom razvoja bolesti – u roku od dvije godine trebala je završiti u kolicima, a preporučivali su joj i da razmisli o kupnji grobnog mjesta dok je vrijeme.

– Od svojih 30-tih koristim marihuanu jer je to bilo sredstvo koje nije uništavalo moje bubrege i jetru, probavni sustav i nije bilo nuspojava. Pomagalo mi je da se smirim i da dobro spavam, da se lakše nosim sa svakodnevnim stresom na radnom mjestu i stresom s kojim se suočavaju mlade majke. Mnogi su mi govorili da uzmem lijekove za smirenje, ali kad sam shvatila koje su nuspojave tableta za smirenje, krenula sam se educirati o prirodnim pripravcima koji mi mogu pomoći. Tako sam otkrila indijsku konoplju. Od prijatelja u Sloveniji nabavljala sam ulje od indijske konoplje i moram reći da su marihuana i svi njezini pripravci puno kvalitetniji u Sloveniji nego u Hrvatskoj. Tu se trguje niskim, “uličnim” klasama marihuane koja vonja na urin i benzin – kaže Marić.

Danas koristi sve pripravke od indijske konoplje, čak i ulje za hranu, CBD ulje (ulje bez psihoaktivnih supstanci jer joj pomaže bolje od ulja koje sadrži THC).

– Kad sam prvi put došla u toplice, dali su mi šaku tableta koju sam morala piti svaki dan. Multiplu sklerozu obilježavaju kroničan strah, nesigurnost, sumnja u sebe i da bi nam olakšali ta anksiozna stanja, propisuju mnogo lijekova za smirenje. No, ta sredstva u konačnici samo pogoršavaju stanje i motoriku. To mi je bilo neprihvatljivo: prije nego sam se razboljela, nisam pila čak ni uobičajene lijekove protiv glavobolje. Jer me bol tjerala da razmislim zbog čega se pojavila, a nerijetko je bila riječ o dehidraciji ili gladi pa bi i nestala čim bih popila dovoljno vode ili nešto pojela. Zahvaljujući korištenju indijske konoplje i njezinih pripravaka, nemam tremor koji je karakterističan za oboljele od multiple skleroze, imam savršeno mirne ruke. Ne patim od nesanice, koja je također klasičan simptom neuroloških problema, nemam grčeve, odlično spavam i imam odličan tek te se i osjećam sjajno. Doista ne razumijem ljude koji još uvijek taj lijek ne koriste – naglašava Anđa Marić.

Otkriva kako je mnogo ljudi moli za pomoć u pronalaženju kvalitetne marihuane i njenih pripravaka – oboljelima je posve nevažno dolazi li ona legalnim ili ilegalnim putem jer im je najvažnije da si pomognu te da postoji alternativna, dobro razvijena europska mreža trgovine pripravcima od marihuane koji služe za liječenje najtežih bolesti.

Razgovor u cijelosti pročitajte na portalu DW.