Hrvatska, Nekategorizirano

Nezadovoljstvo relativizacijom ustaštva

Na komemoraciji bio je znatno veći broj ljudi nego ranijih godina (foto: HINA).

Sudionici komemoracije jasenovačkim žrtvama u organizaciji Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABA RH) u nedjelju su iz Jasenovca poručili da su došli na tu, a ne na službenu komemoraciju jer su nezadovoljni što se u društvu relativiziraju ustaški zločini i što vladajuće dužnosnike ne prepoznaju kao iskrene antifašiste.

Bivši hrvatski predsjednik u dva mandata i počasni predsjednik SABA-e Stjepan Mesić ustvrdio je da su tri odvojene komemoracije žrtvama ustaškoga logora Jasenovac rezultat pokušaja da se falsificira povijest.

Mesić je u izjavi novinarima, upitan za komentar podjela oko komemoriranja žrtava jasenovačkog logora, rekao da je poznato što se dogodilo u Drugome svjetskome ratu i tko je pobijedio, da je fašistička strana bila pogrešna.

“Neki sad to žele promijeniti i prikazati one koji su bili na pogrešnoj strani, da su bili na pravoj strani i falsificirati povijest. A to je nemoguće. U povijesti se dogodilo samo ono što se dogodilo i nikakvi filmovi i izmišljotine ne mogu promijeniti povijest”, poručio je Mesić koji je danas bio i govornik na komemoraciji. Novinarima je potvrdio da će i dalje biti u politici. “Zna se na kojoj sam strani i bit ću aktivniji”, rekao je.

Na komemoraciji bio je znatno veći broj ljudi, a bivši hrvatski predsjednik i predsjednik stranke “Naprijed Hrvatska! – progresivni savez” Ivo Josipović rekao je kako ga to ne čudi.”Tzv. službena komemoracija bila je skup ljudi koji obnašaju najvažnije dužnosti u zemlji, ali koje narod ne prepoznaje kao iskrene antifašiste i koji ovdje iskreno dolaze izraziti pijetet prema žrtvama Jasenovca. Zato su svi ti ljudi sada ovdje, a ne onda kada su bili dužnosnici”, ustvrdio je Josipović.

Ističe da priča o povijesti, Jasenovcu i svim drugim događajima iz Drugog svjetskog rata nije samo priča o povijesti već je i priča o budućnosti. “Iza revizije povijesti krije se i revizija društvenih vrijednosti pa i onda revizija naše moguće budućnosti”, kazao je.

Josipović je istaknuo i da je današnji “veličanstveni skup” pokazao da u Hrvatskoj dominiraju oni koji razumiju što je bio Drugi svjetski rat, kakvi su se zločini dogodili od strane ustaškog režima i koji razumiju da je bilo dobro boriti se protiv fašizma. “Oni koji misle drugačije ne čine dobro Hrvatskoj”, kazao je.

Komemoraciji je nazočilo brojno izaslanstvo SDP-a na čelu sa predsjednikom stranke Zoranom MiIanovićem. On novinarima nije dao izjavu, ali je na svome facebook profilu objavio poruku u kojoj također naglašava da se ne smije dopustit relativizacija jasenovačkih žrtava.

“Zločini u Jasenovcu počinjeni su u ime režima i ‘države” koji nemaju veze s hrvatstvom. Ne smijemo nikad zaboraviti zlo koje je ovdje učinjeno i dopustiti relativizaciju Jasenovca i žrtava. Odobravanje politike relativizacije ustaškog režima je i moralno bijedno i štetno za Hrvatsku. No pasaran!”, poručio je Milanović.

Izavu je dao saborski zastupnik SDP-a Predrag Matić te kazao da je počast žrtvama ustaškoga režima došao dati danas, a ne na službenu komemoraciju prije dva dana, jer neiskrenima drži izjave osude ustaškoga režima koje su izrekli sadašnji državni dužnosnici.

“Došli smo dva dana nakon službenog obilježavanja jer – da prošle godine nismo onako bespridržajno osudili nestašluke pojedinih stražara koji su ovdje pazili na red u rekreacijskom centru Jasenovac – danas ne bi imali jasenovačku i nejasenovačku kolonu. Da nije došao Amerikanac i malo zavrnuo ruke i uši državnim dužnosnicima oni ne bi dali izjavu kakvu su dali neki dan, nego bi je dali puno ranije, a narod je prepoznao da je ta iznuđena izjava neiskrena i zato smo danas evo ovdje“, rekao je.

Predsjednik SABA-e Franjo Habulin rekao je kako aktualna vlast ni u jednom trenutku nije reagirala na relativizaciju žrtva u Jasenovcu. “To znači šutjeli su i to znači, čini se da odobravaju. Biti s njima ovdje u Jasnovcu bila bi laž”, poručuje.

Vlasti zamjera to što Hrvatsku, kako je rekao, na neki način gura u ekstremno desnu stranu. “Relativizira se ustaštvo, fašizam, a mislim da hrvatski narod ne želi tu ideologiju, ne želi sistem koji je preživljen i koji je nanio ogromno zlo građanima Hrvatske u ono vrijeme. Ne želimo se vratiti natrag”, poručio je.

Da bi došlo do dogovora svih strana u ovom slučaju, kazao je na pitanje novinara, nužan je dijalog. “Poteškoće i problemi neće se riješiti ako se ne sjedne za stol i razgovora”, dodao je.

Ove godine jasenovačke žrtve komemorirane su tri puta – u organizaciji Koordinacije židovskih općina, službena komemoracija bila je pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora, a današnja u organzaciji SABA-e. (Hina)