Aktualno, Nekategorizirano

Poziv na prvi Balkanski Trans Inter Marš!

Foto: facebook.com/TransAidCroatia
Foto: facebook.com/TransAidCroatia

Prvi Balkanski Trans Inter Marš pod sloganom „Moje tijelo – moj hram! Moj identitet – moja stvar!“ bit će održan u u subotu, 30. ožujka 2019. u Zagrebu (ukupljanje je u 14 sati, Trg žrtava fašizma 16, Zagreb (Hrvatsko društvo likovnih umjetnika), u organizaciji Trans Aida, Trans Mreže Balkan i Asocijacije Spektra, najavili su organizatori čije zahtjeve prenosimo u cjelosti:

1. Usklađenje zakonodavnih okvira i praksi sa europskim preporukama: Rezolucije o pravima trans osoba (2015.) i Rezolucije o pravima interspolnih osoba (2019.)lk

2. Slobodu odlučivanja o svojim tijelima i životima, kroz potpuno poštivanje samoodređenja i tjelesnog integriteta za svako trans i rodno varijantno dijete, svaku odraslu trans i rodno nebinarnu osobu te za svaku interspolnu bebu, dijete, i odraslu osobu

3. Slobodnu i jednostavnu promjenu dokumenata, odnosno pravno priznanje roda, spola i imena temeljeno isključivo na samoodređenju

4. Dostupnu i besplatnu zdravstvenu zaštitu, bez patologizacije, koja odgovara potrebama trans i interspolnih osoba, uz edukaciju medicinskih stručnjaka_inja radi provođenja individualnog pristupa i prakticiranja informiranog pristanka

5. Adekvatno, pravovremeno i učinkovito procesuiranje govora i zločina iz mržnje

6. Ispravno izvještavanje u medijima uz poštujuće predstavljanje naših identiteta, tijela i iskustava, bez senzacionalizma

7. Odgojno-obrazovni sustav slobodan od nametanja rodnih i spolnih normi, uključujući poštujuću i pozitivnu reprezentaciju naših tijela, identiteta i iskustava u odgojno-obrazovnim ustanovama i edukacijskim materijalima

8. Poštivanje radničkih i ljudskih prava te prepoznavanje višestruke diskriminacije s kojom se svakodnevno susreću trans i inter osobe koje su seksualni_e radnici_e, Romi_kinje, žene, migranti_kinje, kao i osobe tamne boje kože, manjinskih vjerskih i nacionalnih grupa, te osiguravanje jednakih prilika za život i rad, uključujući dekriminalizaciju seksualnog rada i pružanje sigurnog pristupa azilu za sve migrante_kinje

9. Poduzimanje svih neophodnih mjera za borbu protiv beskućništva, gladi i straha za vlastito blagostanje trans i inter osoba te omogućavanje pristupačnosti u svim poljima društvenog života inter i trans osobama s invaliditetom i/ili poteškoćama u razvoju

10. Jasan stav država u borbi protiv rastućeg fašizma
KADA? 30.03.2019. (okupljanje od 14:00h, polazak u 15:00h)

GDJE? Trg žrtava fašizma 16, Zagreb (Hrvatsko društvo likovnih umjetnika)

RUTA: Trg žrtava fašizma – Trg hrvatskih velikana – Trg bana Josipa Jelačića – park Zrinjevac

PARTY: PostMaršovski party se odvija od 21:00 – 02:00h u Melin cafe-u, Kožarska 19, Zagreb