Hrvatska, Nekategorizirano

Povijesna udruga Kaštel nastavlja s filmskim programom u Svetvinčentu

Povijesna udruga Kaštel, u okviru projekta Nevidljiva Savičenta — Prevođenje tradicije u suvremenu kulturu, i ovo ljeto nastavlja s filmskim programom Ljetna filmska pozornica.

U petak 28. kolovoza, u 20 sati prikazivat će se povijesna drama Prvi vitez. Film ćete moći pogledati u predivnoj atmosferi Gradske lože smještene na jedinstvenom renesansnom trgu u Svetvinčentu. Projekcija je besplatna i namjenjena odraslima te djeci starijoj od 13 godina. Program je odabrala Inja Korać.

Izvorno ime: First Knight | Redatelj: Jerry Zucker | Scenarij: David Hoselton, Lorne Cameron | Žanr: povijesna drama | Uloge: Sean Connery, Richard Gere, Julia Ormond, Ben Cross, Liam Cunningham, Christopher Villliers | Trajanje: 134 minuta | Godina nastanka: 1993. | Država: SAD

Sinopsis
Legendarni Sean Connery i slavni Richard Gere dva su velika ratnika čija će najvažnija bitka ipak biti vođena za ljubav, i to u ovoj epskoj romantičnoj priči o ljubavnom trokutu, časti, odanosti i izdaji usred čarobnoga Camelota – ‘Prvom vitezu’.

Lady Guenevere sa svojom svitom kreće na put k svom budućem mužu i savezniku Kralju Arthuru (Sean Connery). Princ Malagant, smrtni neprijatelj Kralja Arthura, očajnički želi vlasništvo nad njenom zemljom tako da pod svaku cijenu želi spriječiti taj brak. Lutajući vitez Lancelot (Richard Gere) stat će u obranu Lady Guenevere i izbaviti je iz ruku opasnih odmetnika. Kada mu ona zauzvrat ponudi nagradu, jedino što on poželi je njezin poljubac. Lancelot postaje Prvi vitez kralja Arthura, a nakon još jedne Malagantove otmice ponovno spašava sada već Kraljicu Guenevere koja više ne može kriti svoje osjećaje prema njemu. Spremni su izigrati prijateljstvo i povjerenje Kralja Arthura te prihvatiti kaznu, možda i smrt, ali jedno bez drugoga više ne mogu.

Selektorica programa, Inja Korać diplomirala je politologiju i novinarstvo na FPZG-u u Zagrebu te magistrirala na Europskom masteru za produkciju, Media Business School u Španjolskoj. Radi kao producent programa Industrija Zagreb Film Festivala, programski koordinator Motovun Film Festivala, selektor dječjeg programa Motovun Film Festivala, te kao selektor teen programa Beldocs festivala u Beogradu. Radila je kao voditelj programa i producent kina za dokumentarce Dokukina te koordinirala filmsku distribuciju Restart Label a trenutno vodi distribuciju Motovun Film Festivala. Praksu odradila u Londonu kod sales agenta i distributera Dogwoof gdje je radila na kino distribuciji, festivalskoj strategiji te na filmskom marketu EFM u Berlinu. Od 2011. vanjski suradnik za HRT.

Povijesna udruga Kaštel osnovana je 2013. godine, ali je izvorna ideja stvorena još i ranije. Udruga brine o očuvanju kulturno-povijesne baštine provođenjem aktivnosti uprizorenja razdoblja srednjeg vijeka, ondašnjeg života, kulture, običaja te vještina poput viteških borbi, streličarstva. U suradnji s Općinom Svetvinčenat te Turističkom zajednicom sudjeluje u organizaciji najposjećenije manifestacije; Srednjovjekovnog festivala, koji okuplja velik broj sličnih organizacija sa zajedničkim ciljem.

U sklopu projekta Nevidljiva Savičenta te u odnosu na prepoznate potrebe lokalne zajednice, Povijesna udruga Kaštel organizirat će nekoliko tematskih filmskih matineja za osnovnoškolce te filmske večeri za odrasle.

Projekt Nevidljiva Savičenta sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.