Hrvatska, Inicijative, Nekategorizirano

U Svetvinčentu postavljena trajna instalacija umjetnice Šejle Kamerić pod nazivom Place to Stay

Šejla Kamerić i Tihomir Milovac, foto Andi Bancic

U sklopu projekta Nevidljiva Savičenta — prevođenje tradicije u suvremenu kulturu, koji već drugu godinu istarski gradić Svetvinčenat pretvara u novo žarište suvremene umjetnosti, umjetnica Šejla Kamerić osmislila je trajnu instalaciju postavljenu u javni prostor pod nazivom Place to Stay.

Kustos projekta je Tihomir Milovac, a iza produkcije stoje umjetnička organizacija Apoteka — prostor za suvremenu umjetnost iz Vodnjana te udruga Avanti! Centar avangardi iz Zagreba. Instalacija je smještena na lokalitetu Mandule, nedaleko od centra Svetvinčenta.

Prakse uključivosti za suočavanje s izbjegličkom krizom

Odnos prema izbjeglicama postao je važno civilizacijsko pitanje, mjerenje razine humanosti, ali i područje prijepora između razvijenih zemalja svijeta oko politike rješavanja izbjegličke krize. Place to Stay Šejle Kamerić snažna je umjetnička poruka koja aktualizira ovu temu i koja nas podsjeća na neriješeni status milijuna ljudi koji svoj ekonomski boljitak ili prostor za političke slobode i osobnu sigurnost pokušavaju ostvariti na nekom drugom, sigurnijem mjestu. No, pružaju li zemlje zapada sigurnost upravo za egzistenciju i prosperitet pojedinca sukladno očekivanjima u 21. stoljeću? Hrvatska je imala iskustvo izbjeglica u bliskoj prošlosti, tijekom Domovinskog rata, ali i zbog rata u Bosni i Hercegovini kada su se pokrenule stotine tisuća ljudi tražeći utočište i spas od ratnih sukoba. Upravo je Istra u dijelu svojih turističkih smještajnih kapaciteta poslužila kao prvo utočište izbjeglicama da bi se s vremenom ti ljudi nastanili za stalno. Ako usporedimo ta dva vremena i dvije uzrocima različite, ali u osnovi slične krize, zaključit ćemo da nas umjetnica želi potaknuti da promislimo kako se izbjegličke krize neće riješiti konzervativnim nehumanim metodama zabrana i prisile, nego praksama uključivosti, što, na žalost, nije slučaj u Hrvatskoj, kao ni u ostatku Europe. Stoga ovaj umjetnički čin trebamo prepoznati kao gestu otvorenih ruku, jer protivljenje dolasku izbjeglica sutra više neće biti važno i zato im već danas treba izraziti dobrodošlicu.

Place to Stay umjetnica je zamislila kao kolažiranu kompoziciju natpisa za različite vrste turističkog smještaja, ispisanih različitim pismima i jezicima. Natpisi su plošni kao da su ostaci prije aktivnih svjetlećih oznaka. Međutim, kompoziciju ‘podcrtava’ jedini svjetleći natpis s porukom Refugees welcome što djelo tematski aktualizira i u isti mah očuđuje.  (Iz teksta kustosa Tihomira Milovca, cijeli tekst možete preuzeti ovdje)

Ove jeseni Šejla Kamerić izlaže u Berlinu, Moskvi, Budimpešti, Düsseldorfu te Svetvinčentu O važnosti i utjecaju umjetničkog rada Šejle Kamerić svjedoči i činjenica da su njezini radovi u ovom trenutku predstavljeni na još nekoliko relevantnih grupnih izložbi diljem Europe, od kojih se dvije otvaraju u rujnu Berlinu, CCCCCOMA Chapel. I guess I die another day te STUDIO BERLIN u kultnom noćnom klubu Berghein, dok se u listopadu u Düsseldorfu u Kunstpalast Museum otvara Time for Outrage!. Treba izdvojiti i izložbu Keeping the balance u Ludwig Museum u Budimpešti koja predstavlja šezdesetak radova iz umjetničke kolekcije Telekom, zatim Diversity United najavljenu kao jedna od top 10 izložbi ove godine, koja se u Moskvi, Parizu i Berlinu otvara u studenom, a na kojoj će više od 80 umjetnika iz 35 zemalja svijeta ponuditi umjetničku sliku Europe baveći se pitanjima poput slobode, poštovanja, digniteta, sukoba i dijaloga te političkih i osobnih identiteta.

Šejla Kamerić je rođena u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, 1976. godine. Brojne međunarodne nagrade i priznanja dobila je za socijalni komentar i dirljivu intimnost sveprisutnu u njezinim radovima koje stvara na temelju osobnih iskustava, sjećanja, snova te dubokog osjećaja empatije. Odrastanje u ratu, u gradu pod opsadom odredilo je u mnogočemu Šejlin stav o umjetnosti. Radi u različitim medijima poput filma, fotografije, objekata i crteža, a težina tema kojima se Šejla bavi u snažnom je kontrastu s jedinstvenom estetikom i izborom materijala koje koristi. Njezin rad Bosnian Girl (2003) smatra se jednim od najznačajnijih djela suvremene umjetnosti na području jugoistočne Europe, izložen u stalnom postavu Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu te je dio mnogih javnih i privatnih kolekcija širom svijeta. Šejla je izlagala na brojnim izložbama i sajmovima diljem svijeta, poput The Value of Freedom u Belvedere21, Beč (2018); The Restless Earth, Fondacija Nicola Trussardi u La Triennale, Milano (2017); Hannah Ryggen Triennale, National Museum of Decorative Arts and Design, Trondheim, (2016); TokyoMetropolitan Museum of Photography, (2013); Gwangju bijenale (Gwangju, Južna Koreja 2012); Baltic bijenale suvremene umjetnosti (2009); prvi Folkestone trijenale u Velikoj Britaniji Priče o vremenu i prostoru (2008); 15. bijenale u Sydneju (2006); TABU/Tirana Bijenale (2005); MANIFESTA 3, Europsko bijenale suvremene umjetnosti (2000), te prva Godišnja izložba Soros centra za suvremenu umjetnost Sarajevo “Meeting Point” 1997). Među najzapaženijim samostalnim izložbama je ona u Galeriji GAK u Bremenu (2018) te izložbe u Muzeju ARTER u Istanbulu i Nacionalnoj galeriji u Prištini (2015), zatim: u Centru za suvremenu umjetnost u Vilnusu (2012), Muzeju savremene umjetnosti u Beogradu (2012), Umjetničkoj galeriji u Grazu (2012), Muzeju suvremene umjetnosti (MSUM) u Ljubljani (2012), Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu (2011), te MACBA-i u Barceloni (2011). Njezini radovi uključeni su u prestižne europske kolekcije poput TATE Modern u Londonu, Musée d’Art Moderne de la Ville u Parizu, MACBA – Muzej suvremene umjetnosti u Barceloni, Muzej Boijmans Van Beuningen u Rotterdamu, Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu, Kontakt Collection u Austriji ERSTE Collection u Beču, ArtTelekom – Njemačka, Vehbi Koç zaklada u Istanbulu i druge. sejlakameric.com

Apoteka — prostor za suvremenu umjetnost Apoteka je umjetnička organizacija te ujedno i prostor za suvremenu umjetnost smještene u staroj staroj gradskoj jezgri Vodnjana, u prostoru napuštene apoteke. Apoteka je mjesto gdje se njeguje i promiče suvremena vizualna umjetnost realizacijom programa različitog formata, otvorenog za različite umjetničke medije, pozicije i prakse, nizom privremenih sadržaja promjenjiva karaktera; mjesto susreta i razgovora, otvoreni poligon umjetničkog, kustoskog, programskog istraživanja. Program apoteke usmjeren je istraživanju, promoviranju, razumijevanju i prezentaciji suvremenih umjetničkih praksi kao “generator” novih sadržaja, formiran kao mozaik različitih prezentacijskih formata, a predstavlja dugoročan fleksibilan koncept kao okvir programa strukturiranog kao “omnibus”. Program Apoteke realiziraju Branka Benčić i Matija Debeljuh. www.apotekapsu.hr

Avanti! Centar avangardi Udruga Avanti! zagovara i afirmira avangardne umjetničke i kulturne prakse, potiče i provodi istraživanja povijesnih i suvremenih avangardnih praksi u Hrvatskoj te unapređuje i širi znanja u području avangardnih umjetnosti. Također, intenzivno radi na razvoju Centra avangardi u istarskom mjestu Svetvinčenat, kao sinergijskog spoja inicijativa sa područja vizualnih umjetnosti, filma/videa, izvedbenih umjetnosti i dizajna koje su usmjerene prema avangardnim praksama, a koji će svojom aktivnošću obogatiti kulturnu i turističku ponudu Istre i Hrvatske tijekom cijele kalendarske godine te biti platforma za produkciju i edukaciju o avangardnim umjetničkim praksama. avanticentar.hr

Šejla Kamerić: Place to Stay Lokacija: Svetvinčenat (Mandule), Hrvatska Kustos: Tihomir Milovac, Avanti! Centar avangardi Asistentica kustosa: Maša Milovac, Avanti! Centar avangardi Organizacija i produkcija: Apoteka – Space for Contemporary Art i Avanti Center Avant-gardes za projekt Nevidljiva Savičenta – prevođenje tradicije u suvremenu kulturu Fotografije: Andi Bančić

 

O projektu:

Projekt Nevidljiva Savičenta — prevođenje tradicije u suvremenu kulturu sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Partneri: Općina Svetvinčenat, Šikuti Machine, Mediteranski plesni centar – Mediterranean Dance Center (ZPA), Apoteka – Space for Contemporary Art, Povijesna udruga kaštel Svetvinčenat