Aktualno, Nekategorizirano

Prakse i metode u borbi protiv rasizma i ksenofobije

konferencija_crU prvom dijelu konferencije, predstavit će se eksploratorno i kvalitativno istraživanje o stavovima i percepcijama javnosti o nacionalnim manjinama, izbjeglicama i imigrantima u Hrvatskoj. U ovoj studiji, istraživački tim htio je razumjeti sadržaj stavova i kontekst u kojima se oni formiraju. U periodu od veljače do listopada 2016. godine provedeno je terensko istraživanje s četiri skupine aktera: općom populacijom, pripadnicima nacionalnih manjina, izbjeglicama i tražiteljima azila te dionicima sustava. Intervjui i fokus grupe pokrivali su nekoliko temeljnih tipova pitanja, uključujući stavove o: društvu i temeljnim društvenim problemima; društvenim različitostima; odnosu prema useljenicima i nacionalnim manjinama, društvenim problemima ovih skupina te postojećim institucionalnim rješenjima. Istraživanje donosi i niz preporuka upućenih institucijama za daljnji rad na ovoj temi.

U drugom dijelu konferencije, kroz razgovor će se predstaviti par ključnih aktivnosti iz proteklog dvogodišnjeg perioda provedbe, fokusirajući se na par ključnih područja: promišljanje teme rasizma i ksenofobije i izvještavanja te bilježenje njene pojavnosti u društvu, direktni rad s marginaliziranim društvenim skupinama – onima koji trpe posljedice rasizma i ksenofobije, kao i važnost rada u domeni obrazovnih praksi te kreiranja i zagovaranja provedbe mjera i aktivnosti politika za zaštitu i promicanje ljudskih prava.

Konferencija se održava na Fakultetu političkih znanosti u petak, 20. listopada. Program možete pronaći OVDJE.