Aktualno, Nekategorizirano

Prijatelji životinja obilježavaju Dan veganstva u središtu grada

„Veganske zastave diljem Zagreba nisu jedini način na koji smo ove godine, u ovim svima izazovnim vremenima, odlučili obilježiti Svjetski dan veganstva 1. studenoga”, kažu iz udruge Prijatelji životinja. Osim zeleno-plavo-bijelih zastava, koje već nekoliko dana vijore na popularnim mjestima u samome središtu Zagreba, još dvije zagrebačke atrakcije zasjat će u petak 30. listopada u bojama veganske zastave – Meštrovićev paviljon i fontane ispred Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Osim toga, na zagrebačkome Trgu bana Jelačića u subotu 31. listopada 2020. od 10 do 14 sati bit će postavljeni informativni štand s besplatnim veganskim kuharicama i edukativni panoi s informacijama o prednostima veganske prehrane.

Prijatelji životinja pozivaju sve zainteresirane da im se pridruže i iz udobnosti svojega doma na online kulinarskoj radionici koju će poznati koreograf i redatelj Igor Barberić voditi uživo preko Facebook-stranice Prijatelja životinja 31. listopada 2020. od 17 sati. Povodom Svjetskog dana veganstva 1. 11., on će govoriti o veganstvu i kako mu je ono promijenilo život pripremajući pritom jedan od svojih omiljenih recepata.

„Iznimno nas veseli što će Meštrovićev paviljon i fontane ispred NSK-a prvi put svijetliti u bojama veganskog pokreta. Želimo zaintrigirati što više prolaznika i građana, potaknuti ih na razmišljanje i pomoći im osvijestiti da upravo drukčijim odabirom namirnica koje pripremaju u vlastitoj kuhinji pridonose borbi protiv iskorištavanja i zlostavljanja životinja, borbi protiv klimatskih promjena i borbi za smanjenje gladi u svijetu”, dodaju iz Udruge.

Sve građane koji će prolaziti središtem Zagreba Prijatelji životinja pozivaju da svrate i na Trg bana Jelačića gdje će pronaći pregršt korisnih informacija i savjeta kako učiniti prvi korak prema zdravijoj i održivijoj prehrani koja ne uključuje patnju drugih živih bića te pomaže u očuvanju našega planeta.

Povodom Svjetskog dana veganstva, Prijatelji životinja pozivaju i na Vege izazov, izvrstan informativni besplatni servis na www.veganopolis.net, koji daje odgovore na pitanja: što je veganstvo i zašto je korak k rješenju mnogih problema današnjice, koje filmove i knjige pročitati te kako pripremiti mnoga uobičajena jela i slastice od namirnica biljnog podrijetla.

„Cijela ova godina za sve nas je drukčija. Stoga neka i ovaj 1. studeni za sve bude drukčiji, ali u pozitivnom smislu. Neka poruka veganske zastave, kojom se želi podići svijest o pravima životinja i povezanosti sudbine ljudi i životinja na Zemlji, svima bude poticaj za pozitivnu promjenu. Budite hrabri, budite suosjećajni i budite vegani. Obilježite s nama Svjetski dan veganstva i pridružite se najbrže rastućem pokretu današnjice”, zaključuju Prijatelji životinja.

Ukusni recepti biljnih jela i više informacija kako obilježiti Svjetski dan veganstva mogu se naći na www.prijatelji-zivotinja.hr.