Hrvatska, Nekategorizirano

Savjetovalište Luka Ritz obilježilo Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

i-ja-sam-luka-ritz_civilnodrustvo-hrCentar za pružanje usluga u zajednici “Savjetovalište Luka Ritz” povodom Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja održao je dan otvorenih vrata s ciljem senzibiliziranja javnosti o važnosti prevencije kao najučinkovitije borbe protiv vršnjačkog nasilja, a posjetili su ga zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović.

Savjetovalište Luka Ritz koje od listpada 2017. djeluje kao javna ustanova Grada Zagreba, pruža usluge savjetovanja i podrške koje ima za cilj spriječiti čimbenike nastanka vršnjačkog nasilja i drugih problema u ponašanju kod djece i mladih.

“U proteklih godinu i pol dana imali 800 korisnika i pružili preko 3 tisuće usluga, a najčešći korisnici našeg savjetovališta su dječaci između 10 i 17 godina te njihove majke”, istaknula je ravnateljica centra Ivana Jolić.

Prema statistici centra, najveći broj korisnika obratio im se zbog odgojnih poteškoća i problema u obiteljskim odnosima, a kod 17,5 posto njih je utvrđeno da su doživjeli neki oblik nasilja.

Dvije trećine njih proživjelo je obiteljsko ili partnersko nasilje, dok je u vršnjačko nasilje bilo uključeno 34 posto korisnika.

Grabar-Kitarović: Stup svega je obitelj

“Za mene je Luka Ritz simbol otpora ne samo drukčijemu, posebnomu, on je odbio ukalupiti se u neko društvo samo zato da bi ga netko prihvatio. On je odlučio biti svoj i na taj način pridonijeti svojem društvu, nije mogao ni sanjati svoju tragičnu sudbinu i da će tek nakon svoje smrti odigrati tako snažnu ulogu u hrvatskom društvu”, izjavila je Grabar-Kitarović nakon obilaska centra.

U borbi protiv vršnjačkog nasilja, dodala je, ključnu ulogu ima obitelj.

“Stup svega je obitelj, obiteljski odgoj, ali ne smijemo to sve prepustiti roditeljima, jer oni su često izgubljeni i ponekad ne znaju reagirati na ono što njegovo dijete čini ili na ono što druga djeca čine njihovoj djeci”, rekla je Grabar-Kitarović.

Predsjednica je pozvala ostale gradove i općine u Hrvatskoj otvaraju savjetovališta za sprječavanje vršnjačkog nasilja. Kazala je da se kao društvo moramo založiti da problem nasilja ne bude problem naših tinejdžera ili bilo koga koji je žrtva nasilja.

“To nas se tiče. Ljudi su budućnost države i zbog toga moramo raditi na prevenciji nasilja, na radu s onima koji su žrtve nasilja i onima koji su nasilnici, da se ne bi taj krug ponavljao i dalje”, istaknula je.

“U jednoj svetoj knjizi piše da je jadan i čemeran čovjek onaj koji u svom srcu nema mjesta za drugog čovjeka. I zato budimo svi bolji ljudi i svaki dan učinimo jedno dobro djelo više nego proteklog dana i onda neće biti nasilja među nama”, izjavio je gradonačelnik Bandić.

Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Diljem svijeta navedeni dan se obilježava kao Dan ružičastih majica posljednje srijede u veljači. Nastao je kao znak podrške dječaku izloženom vršnjačkom nasilju jer je bio odjeven u ružičastu majicu, koju je nosio u znak potpore bolesnoj majci. U Hrvatskoj se obilježava od 2017. godine. (Hina)