Aktivizam, Nekategorizirano

Sudjelujte u Europskom tjednu održivog razvoja – uživo ili virtualno

Europski tjedan održivog razvoja uspješno se provodi već šestu godinu za redom, a ove će se godine iznimno održati od 20. do 26. rujna. Mogu se prijaviti i događaji koji će se održati u razdoblju od 18. rujna do 8. listopada, navodi se u pozivu udruge ODRAZ, koordinatora ove inicijative u Hrvatskoj.

Kriza COVID-19 sve je naše planove okrenula naopačke. Međutim, čvrsto vjerujemo kako je održivi razvoj potreban više nego ikad prije! Stoga vas potičemo da budete kreativni i organizirate aktivnosti koje se mogu sigurno odvijati u danim okolnostima – uživo ili virtualno – i već sada osmislite i prijavite svoj događaj. Što nas više sudjeluje, jača je poruka koju šaljemo!

Ovogodišnji Europski tjedan održivog razvoja ponovno se fokusira na događaje i aktivnosti povezane s Globalnim ciljevima održivog razvoja (GCOR) u svrhu promoviranja i bolje vidljivosti. Također, inicijativa pruža platformu svima u Hrvatskoj koji već rade na promociji i provedbi ciljeva, ali i svima ostalima koji žele postati aktivniji i živjeti održiviji život.

Kako zbog pandemije u ovome trenutku ne možemo znati koje će sigurnosne mjere biti na snazi ​​u rujnu i listopadu, fokus ovogodišnjeg Europski tjedan održivog razvoja je proširen: ne potičemo samo organizaciju događaja i aktivnosti uživo (sve dok se mogu sigurno odvijati), nego i virtualne događaje.

IDEJE ZA AKTIVNOSTI

U ovom digitalnom svijetu, mogućnosti sudjelovanja u Europskom tjednu održivog razvoja su ogromne. Virtualni događaji, online aktivnosti, blogovi, vlogovi, video aktivizam, projekti održivosti u vlastitom domu, održivi umjetnički projekti, izazovi na društvenim mrežama, klimatski izazovi – sve su to načini na koje se možete uključiti i sudjelovati.

Primjerice, pozovite svoje prijatelje na izazov – jedite tjedan dana održivo, izbjegavajte stvaranje plastičnog otpada, ne koristite automobil,nego pješačite ili vozite bicikl. Svaki dan dokumentirajte svoj izazov na društvenim mrežama. Ili ponudite svoje znanje drugima – održite online radionicu šivanja, izradite video tutorijale temeljene na održivom načinu života, a koji se mogu primijeniti u stanu, vrtu ili na balkonu. Napišite blog na temu održivog razvoja, Globalnih ciljeva ili aktualne krize. Mogućnosti ima mnogo! Ne zaboravite pritom koristiti hashtagove – #BudimoOdrživi i #ESDW2020

Organizatori ETOR-a smatraju kako će se organiziranjem digitalnih događanja iskoristiti kreativni i inovativni potencijal pojedinaca, organizacija, vlada i poduzeća za istraživanje novih formata, ali i za pokazivanje Europi i svijetu kako male akcije mogu imati dubok i trajan utjecaj na održivi razvoj.

Radi čega prijaviti svoje događanje?

• Postat ćete dio europske inicijative
  • Povećat ćete prepoznatljivost svog događanja na nacionalnoj i europskoj razini
  • Saznat ćete više o 17 ciljeva održivog razvoja UN-a i kako se vaše događanje može povezati s njima
  • Dobit ćete pristup logotipima i letcima Europskog tjedna održivog razvoja, kako biste promovirali svoj događaj.

Informacije o postupku prijave pronađite ovdje.