Hrvatska, Nekategorizirano, Rad udruga

Uručen i prvi Volonterski Oskar za životno djelo – dobitnica Marija Fulgosi

Na fotografiji dobitnica Oskara za životno djelo Marija Fulgosi. foto HINA/ Denis CERIĆ /dc
Na fotografiji dobitnica Oskara za životno djelo Marija Fulgosi. foto HINA/ Denis CERIĆ /dc

Volonterskog Oskara za 2016. – zagrebačku nagradu za volontera ili volonterku godine u četvrtak su na svečanosti u Staroj gradskoj vijećnici dobili učenica 1. gimnazije Martina Hodinj, student psihologije Matej Ilić Buljan te predsjednica Udruge “Smiješak za sve” i teta pričalica Marijana Jergović. Prvog Volonterskog Oskara za životno djelo dobila je volonterka Katoličke udruge “Kap dobrote” Marija Fulgosi.

Za gimnazijalku Martinu Hodinj (18) rečeno je da je najbolje opisuju dvije riječi – inicijatorica i inspiratorica. Ona je djevojka koja će više reći o sebi preko svojih djela, nego riječi. Skromna je i usmjerena k višim ciljevima do kojih dolazi kroz iskustvo volontiranja. Ta strastvena zaljubljenica u volontiranje višegodišnja je voditeljica Volonterskog kluba I. gimnazije.

Martina Hodinj istaknula je kako joj je volontiranje “otvorilo oči, proširilo vidike, poboljšalo osobne vještine i izgradilo je kao osobu”. Želi i druge potaknuti da zajedničkim snagama donesu mir i ljubav u svijetu.

Matej Ilić Buljan (27) volontira više od tri godine, a Hrabrom telefonu darovao je 833 volonterska sata, od čega 349 tijekom 2016. Volontira na programima savjetodavnih linija za djecu i roditelje te e-savjetovanja. Javljanjem na telefonske pozive i odgovaranjem na e-mail upite pruža potporu i pomoć djeci i roditeljima zbog različitih teškoća, poput zlostavljanja i zanemarivanja, problema u obitelji i školi ili problema s prijateljima. On je student psihologije koji volontira i na projektu “Zaglimo sve”, voli dijeliti i puno daje drugima, ali kaže da puno i dobiva. Istaknuo je kako je svaki problem manji kad se podijeli. Njegova priča zainteresirala je mnoge studente, a posebno njegove kolege – studente psihologije da krenu u njegovu smjeru.

Na fotografiji dobitnici Marijana Jergović, Matej Ilić Buljan, Martina Hodinj, Marija Fulgosi. foto HINA/ Denis CERIĆ /dc
Na fotografiji dobitnici Marijana Jergović, Matej Ilić Buljan, Martina Hodinj, Marija Fulgosi. foto HINA/ Denis CERIĆ /dc

Marijana Jergović (52) je predsjednica zagrebačke udruge “Smiješak za sve” koja okuplja više od 80 volontera, popularno nazvanih tete i stričeki pričalice, koji čitaju i pričaju priče djeci u bolnicama. U 2016. imala je 340 volonterskih sati. Ona je volonterka koja nikada ne odustaje, hrabro korača naprijed i nesebično dijeli ljubav gdje god se pojavi. Teta pričalica Marijana Jergović istaknula je kako su u volontiranju bitne dvije stvari – vrijeme i ljubav. Rekla je kako je dovoljno odvojiti sat-dva na mjesec da bismo učinili nešto dobro i nekoga sretnim.

“Nepogrješivo stižem tamo gdje mogu dati najbolje od sebe: iskrenost, ljubav, entuzijazam”, poručila je Marijana Jergović.

Marija Fulgosi (67), volonterka Katoličke udruge “Kap dobrote”, dobila je Volonterskog Oskara za životno djelo za gotovo tri desetljeća dug volonterski angažman s najugroženijim skupinama društva. U toj udruzi od registracije upisana u Knjizi osnivača. I ne samo da je osnivačica, nego je i prije registracije radila u Prvoj karitativnoj grupi od koje je i nastala udruga “Kap dobrote”.

Za Mariju Fulgosi istaknuto je da ima dobro srce i želi pomoći svakome, a osobito siromašnima, starima i bolesnima. Nesebično je pomagala korisnicima udruge više od trideset godina, a to čini i danas.

Volonterskog Oskara već 15. godinu zaredom dodjeljuju Volonterski centar Zagreb i Grad Zagreb – Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom za poseban i nezamjenjiv doprinos volontera razvoju zajednice i poboljšanju kvalitete života u Zagrebu.

 Na fotografiji dobitnici Marijana Jergović, Matej Ilić Buljan, Martina Hodinj, Marija Fulgosi. foto HINA/ Denis CERIĆ /dc
Na fotografiji dobitnici Marijana Jergović, Matej Ilić Buljan, Martina Hodinj, Marija Fulgosi. foto HINA/ Denis CERIĆ /dc

Dobitnici Oskara dobili su statuu “Zagrljaj zajednice” koju je dizajnirao student dizajna Jakov Hobjan.

Izvršna direktorica Volonterskog centra Zagreb Jela Prgić Znika istaknula je kako se danas slavi volonterski doprinos svih ljudi koji voloniraju, a dodjelu Oskara organiziraju kako bi preko pojedinaca koji daju veći angažman i doprinos u zajednici prenijeli veličinu, važnost i ljepotu volontiranja.

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić istaknuo je kako su svi dobitnici zaslužili “velikog Oskara”, a stotinjak volontera koji su bili na svečanosti zaslužuju “malog Oskara”. “Oni nam promiču moral, etiku, altruizam, širinu, ljubav, pozitivnu strast koju daruju drugim ljudima.

Najveća blagodat koju Bog može nekome dati je da dariva i da bude darivan. Ti ljudi toga imaju na izvoz i učimo od tih dobrih, hrabrih i plemenitih ljudi”, poručio je Bandić.  (Hina)