Hrvatska, Inicijative, Nekategorizirano

Više od 12 milijuna kuna za projekte civilnoga društva za razvoj lokalne zajednice

U organizaciji Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske u utorak je u Zagrebu održana svečana dodjela 27 ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte iz dvanaeste i trinaeste Odluke o financiranju na pozivu „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“.

Ugovoreni projekti vrijedni su gotovo 12 milijuna kuna, a svi projekti sufinanciraju se iz Europskog socijalnog fonda te iz Državnog proračuna na poziciji Ureda za udruge.

Potpisnike ugovora uvodno su pozdravili predstavnici Posredničkih tijela: ravnateljica Ureda za udruge Helena Beus i  zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Luka Bogdan.  Svečanosti dodjele ugovora nazočio je i Marko Pavić, zastupnik Hrvatskog sabora i predsjednik saborskog Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije.

Pozivom ukupne vrijednosti 120 milijuna kuna se želi osigurati razvoj civilnoga društva koji osigurava ujednačen regionalni društveno – ekonomski rast i demokratski razvoj Hrvatske.

Specifično, pozivom se nastoji jačati kapacitete organizacija civilnog društva (OCD) aktivnih u lokalnim zajednicama za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim problemima te za neposredan rad na područjima koja se financiraju kroz Europski socijalni fond za zapošljavanje, obrazovanje, socijalno uključivanje i dobro upravljanje na lokalnoj razini. Također, njime se želi unaprijediti i kapacitete organizacija civilnoga društva za pružanje učinkovitog odgovora na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama. Projekti koji se ugovaraju vrijedni su više od 12 milijuna kuna, a svi projekti sufinanciraju se iz Europskog socijalnog fonda te iz Državnog proračuna na poziciji Ureda za udruge.

Popis ugovorenih projekata temeljem 12. Odluke o financiranju:

1. „Projekt jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva za povezano pružanje socijalnih usluga korisnicima/ama u Poreču i razvoj podrške u doba krize: Točka na P – Podrška. Povezanost. Poreč.“ – Centar za građanske inicijative Poreč
2. „MI-MODE: Mitigacijski model u kriznim situacijama kao odgovor na potrebe lokalne zajednice“ – Centar za poduzetništvo – za razvoj i promoviranje poduzetničkog ponašanja
3. “JAČI DO CILJA“ – GRADSKO DRUŠTVO OSOBA S INVALIDITETOM ĐURĐEVAC
4. „Volontiranje za održivi razvoj na kopnu i otocima“ – Pozor! – Projekti i obrazovanje za održivi razvoj
5. „Proaktivna mreža“ – PRONI Centar za socijalno podučavanje
6. „Scout city – grad po mjeri djece – II. generacije“ – Splitski skautski zbor
7. „Zajedno smo jači – znanjem protiv krize“ – Udruga za promicanje kultura “Kulturtreger”
8. „Osnaži, pomaži – zajednica rakobornih“ – Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU
9. „Jačanje kapaciteta za osnaživanje lokalne zajednice“ – ARTECO PAVLETIĆ
10. „Jačanje kapaciteta Centra Sunce za lokalnu zajednicu – Sunce među nama“ – Centar za edukaciju i savjetovanje Sunce
11. „PPCD – Pokrenimo Potencijale Civilnog Društva“ – Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split