Hrvatska, Nekategorizirano

Volonteri u palijativi

palijativna-skrbTribina pod nazivom „Nema suvišnih ljudi – Volonteri u palijativi“, održana je 5. lipnja 2017. godine u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke poslavši poziv građanima: „Dođite. Budite volonter ili organizator volontiranja u palijativnoj skrbi.“

Tribina „Nema suvišnih ljudi – Volonteri u palijativi“ dio je ciklusa tribina „Ona riječ na s…“ u organizaciji Katedre za društvene i humanističke znanosti, Katedre za socijalnu medicinu i epidemiologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te Centra za palijativnu skrb Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Cilj tribina je podržati izgradnju palijativne skrbi kao sveobuhvatne (zdravstvene, psihološke, socijalne i duhovne) skrbi s ciljem pružanja potrebne njege bolesnicima s neizlječivom bolešću koja značajno skraćuje životni vijek.

O načinim kako se može kroz volonterski rad doprinijeti kvaliteti života palijativnog pacijenta i njegove obitelji, uz prof. dr. sc. Karmen Lončarek, voditeljicu Centra za palijativnu skrb i Gordanu Šimunković s Katedre za socijalnu medicinu i epidemiologiju, progovorila je i predstavnica Volonterskog centra Rijeka, Marta Hauser pozvavši prisutne da se jave kako bi ih se povezalo s postojećim volonterskim programima.

Volontiranje u palijativnoj skrbi odnosi se na dobrovoljno dano vrijeme od strane pojedinaca, u okviru određene organizirane strukture koja ne uključuje postojeće socijalne veze i obiteljsku povezanost, bez očekivanja materijalne dobiti, a s namjerom da se unaprijedi kvaliteta života odraslih i djece s životno limitirajućim stanjima, kao i njima bliskim osobama.

Kvalitetan volonterski program, doprinijeti će psihosocijalnoj dobrobiti i kvaliteti života palijativnih pacijenata i njihovih obitelji, pružajući socijalni, emocionalni i tehnički suport. Jedinstveni humani pristup koji se time dobiva u palijativnoj skrbi, doprinosi i promociji palijativne skrbi u općoj populaciji i razvoju usluga.