Aktualno, Nekategorizirano

Bacači Sjenki u Pakracu organiziraju prvu u nizu stvaralačkih večeri projekta ’22 ljudi sa svojstvima’

Stvaralačka večer ‘Nepoznati Bojan Navojec’ koja predstavlja Bojana Navojca kao kazališnog, filmskog i TV glumca, performera, višestrukog autora predstava i plesnih izvedbi, ali i kao fotografa, pisca i konceptualnog umjetnika, održat će se 30. rujna u Pakracu, u Hrvatskom domu ‘Dr. Franjo Tuđman’, s početkom u 18 sati. Ulaz na stvaralačku večer je besplatan!

Bojan će u interakciji s moderatorom, Borisom Bakalom – glumcem, redateljem i intermedijalnim umjetnikom te voditeljem Bacača Sjenki, govoriti o svom umjetničkom radu, tehnikama “prizivanja” inspiracije, svojim pripremama za pojedina scenska ili umjetnička ostvarenja, o iskustvima savladavanja osobnih i društvenih prepreka te pojedinim za njega bitnim djelima iz svih umjetničkih područja.

Na početku predavanja bit će prikazan kratki trailer s pregledom opusa umjetnika čija je autorica Marija Georgiev, redateljica i nagrađivana filmska autorica.

Stvaralačka večer s Bojanom Navojcem samo je prva u nizu umjetničkih večeri koje se provode u okviru programa „22 ljudi sa svojstvima“ sufinanciranog sredstvima Ministarstva kulture. U okviru programa u Pakracu planirano još nekoliko stvaralačkih večeri. Sljedeća stvaralačka večer u Pakracu bit će održana s Davorom Špišićem (03. listopada u 18h) nagrađivanim piscem, dramaturgom i kazališnim kritičarem.

Program „22 ljudi sa svojstvima“ dio je programa Razvoj publike Ministarstva kulture i medija.

Nositelj programa je Udruga Bacači Sjenki, partneri su: „KPD Sloga“ Pakrac, Udruga socijalnih usluga “Pomoć u kući starijim i nemoćnim osobama”, Lipik i Radar d.o.o. Karlovac i Kino Plaški.

Bacači Sjenki provode zabavan i inovativan ‘kulturno-animacijski’ program „22 ljudi sa svojstvima“ za svoju dosadašnju, ali i potencijalnu novu kazališnu publiku, o nepoznatim vidovima izvedbeno scenskih djela, inovativnim metodama stvaralaštva te o vrednovanju kazališta iz pozicije posebnog gledatelja upućenog u ono što se događa iza scene, na probama i u procesu stvaranja.

Želimo time privući u kazalište onu publiku koja po svom životnom izboru i vrlo često mogućnostima nisu odabrala ili nisu mogla izabrati izvedbene umjetnosti kao fokus svog standardnog habitusa.

U okviru programa “22 ljudi sa svojstvima” u Pakracu, Lipiku i Plaškom organiziramo niz interaktivnih predavanja s poznatim i uglednim profesionalcima iz svijeta kazališta (glumci, redatelji, scenaristi, scenografi, kostimografi, itd.) koji će s publikom dijeliti svoja profesionalna i životna iskustva i priče onkraj klasičnog gledateljskog iskustva.

Predavanja će biti organizirana kroz moderirane rasprave koje će voditi Boris Bakal, glumac, redatelj, intermedijalni umjetnik i voditelj Bacača Sjenki.

Kroz posredno iskustvo publika će se kroz živu raspravu i neformalno druženje moći bolje povezati s umjetnicima, upoznati stvaralački proces svakog umjetnika, prepoznati važnost interakcije s publikom te njezinog ultimativnog značenja u suvremenom kazališnom stvaralaštvu. Na početku, kao uvod u predavanje i stvaralačku večer, bit će prikazani kratki traileri s pregledom opusa svakog umjetnika.

Predavanja će biti uživo prenesena preko Zoom platforme te kasnije dostupna na mrežnim stranicama Bacača Sjenki.

Bacači Sjenki su višestruko nagrađivana i hvaljena međunarodna umjetnička i proizvodna platforma za interdisciplinarnu suradnju, stvaralaštvo te promišljanje intermedijalnih umjetnosti, koja uspješno i bez poteškoća već 20 godina isprepliće međunarodnu suradnju, film, kazališne izvedbe, urbane intermedijalne projekte, aktivizam, pedagoški rad, video umjetnost te selektorsku praksu u cjelovito umjetničko djelovanje.

Bacače Sjenki financijski podržavaju: Zaklada Kultura Nova i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva.