Hrvatska, Nekategorizirano

Big band Youth orchestra, uz EU novac postali prava atrakcija domaćih pozornica

Obožavaju i sviraju jazz glazbu. Jedinstven su “Big band Youth orchestra” i prava atrakcija domaćih pozornica. Rezultat su jednogodišnjeg europskog projekta glazbene edukacije djece i mladih u Požegi, pod nazivom “Novim znanjem do uspješnosti”,  piše Sanja Najvirt, Regionalni dnevnik, HRT.

Oni su mali jazz genijalci… Gorljivo vole glazbu, a još gorljivije svoje instrumente.

Iako je tek krenuo u glazbenu školu, Jura trombonom vlada neustrašivo… Pod iskusnom palicom profesora Slavena Batoreka.

– Nije strog, probe idu jako dobro i sve je baš o.k . Dobra smo ekipa i uživamo u glazbi, govori Jure Baltić, „Big band youth orchestra” Požega.

Saksofonistica Anja učenica je srednje glazbene škole, obožava hrapavi zvuk saksofona i svirku u Big bandu.

– Nastavnica mi je zapravo predložila saksofon jer mi dobro stoji i ja sam pristala. Nemam riječi koliko mi se sviđa, mislim da nisam nimalo pogriješila, govori Anja Devčić, “Big band youth orchestra” Požega.

Svi su oni polaznici radionica iskusnih glazbenika i starijih kolega požeškoga Big banda.

– Više od pedesetero djece prošlo je kroz ove radionice. Bile su organizirane tako da su bile pojedinačno organizirane za svaku sekciju, svaki instrument, sjeća se prof. Zvjezdan Marjanović, “Big band” Požega.

Svaka u trajanju od 40 školskih sati. Rezultat – spektakularan. Big band Youth orchestra.

– Devet glazbenih tečajeva, četiri edukacije digitalnih tehnologija, digitalno pisanje nota, audio produkcija, edukacije, govori Damjan Pirović, “Big band” Požega.

Sve kao dio zajedničkog projekta s Gradom Požegom i tamošnjom razvojnom agencijom  – “Novim znanjem do uspješnosti”. Sufinanciran je novcem Europskog socijalnog fonda kao sjajan poticaj razvoju urbane kulture u lokalnoj zajednici.