Hrvatska, Nekategorizirano

Koprivnica: KUPID okupio koprivničke udruge na projektu revitalizacije i opremanja Doma mladih vrijednom 1.55 milijuna kuna

U novouređenom prostoru Doma mladih, u četvrtak, 24. rujna, održana je početna konferencija projekta KUPID – Koprivničke Udruge Ponovno Imaju DOM. Riječ je o projektu koji je usmjeren revitalizaciji prostora u javnom vlasništvu, a financiran iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkovitosti ljudski potencijali 2014.-2020., Poziva „Prostori sudjelovanja – razvoj programa revitalizacije prostora u javnom vlasništvu kroz partnerstvo OCD-a i lokalne zajednice“. Glavni nositelj projekta je Udruga Kopriva, a ukupna vrijednost istog je 1.553.566,67 kuna. Sredstva su namijenjena za adaptaciju i opremanje prostora Doma mladih Koprivnica, revitalizaciju prostora kroz organizaciju raznih aktivnosti usmjerenih na ekologiju, zdrav način života, prehranu, kvalitetno provođenje slobodnog vremena, likovno, filmsko i kazališno stvaralaštvo.

Veliki značaj projekta za koprivničke udruge istaknula je Ksenija Ostriž, zamjenica gradonačelnika.

-Ovaj projekt zapravo je bio prvi odobren u valu velikih projekata koje smo dobili iz ovog financijskog razdoblja fondova EU. Jako se veselim jer će civilno društvo i udruge civilnog društva, koje su ostvarile mogućnost sufinanciranja, s više od 40 milijuna kuna odobrenih iz Europskih fondova promijeniti lice grada, ali i način funkcioniranja samih udruga i njihovih aktivnosti – rekla je Ksenija Ostriž, zamjenica gradonačelnika.

Iz Udruge Kopriva istaknuli su kako su prije svega za ovaj veliki rezultat zaslužni ljudi koji djeluju u Udruzi.

-Drago mi je da je naša Udruga kroz godine djelovanja uspjela doći do razine da može aplicirati i dobiti povjerenje za provođenje tako velikog projekta. To naravno ne bi bilo moguće da nismo uspjeli okupiti tim ljudi koji to mogu jako dobro odraditi – istaknuo je Ivan Funtek, predsjednik Udruge Kopriva.

Ciljeve projekta predstavio je Alen Kerovec, voditelj projekta.

-Projekt je osmišljen tako da se provede 30 programa koji su vezani za različite segmente, i to od slikarstva pa do volontiranja te će se kroz te programe provesti oko 200 aktivnosti, u koje je uključeno 18 udruga – rekao je Alen Kerovec, voditelj projekta te istaknuo kako je zahvaljujući projektu već sada sklopljeno 28 volonterskih ugovora te omogućeno zapošljavanje dvije osobe na puno radno vrijeme., dio nabava vezano uz revitalizaciju prostora Doma mladih je odrađeno.

-Cilj je bio prostor Doma mladih posložiti tako da omogući otvorenost i veću participaciju korisnika i građana u raznim aktivnostima – objasnila je Maja Balaško Kiš. Partner na projektu je i Pučko otvoreno učilište Koprivnica čije je sudjelovanje u aktivnostima prije svega vezanim uz edukacije…

-Ono što je naš najvažniji zadatak u ovom projektu je osmišljavanje, razvoj i uvođenje suvremenih inicijativa za sudjelovanje građana u procesu upravljanja prostorima u javnom vlasništvu u lokalnoj zajednici – rekla je Maja Holek, ravnateljica POU Koprivnica.

Gradsko komunalno poduzeće Komunalac također je jedan od partnera na projektu.

-Dom mladih dugo godina djeluje kao dom udrugama, a sada sa svim iskoracima koji su napravljeni daje jedan novi smjer – rekla je Dubravka Horvat, članica Uprave Komunalca i napomenula kako će udruge u Komunalcu uvijek imati podršku. Važno je također za istaknuti kako je izvan financijskog okvira projekta, na trošak Komunalca uređen pod i uvedena klima u velikoj dvorani Doma mladih.

Foto: Udruga Kopriva

Organizacije civilnog društva koje sudjeluju u provedbi projekta i programskoj revitalizaciji Doma mladih Koprivnica su Pčelarska udruga Lipa Koprivnica, Udruga Dobar Film, Udruga MOJA, Klub za starije osobe Mariška, Udruga slijepih Koprivničko – križevačke županije, Likovni klub Paleta, Društvo Naša Djeca, Mažoretkinje grada Koprivnice, Zajednica športskih udruga grada Koprivnice, Ludens teatar, Udruga zdravlje iz prirode, Plesni studio JUMP, Zelena Akcija, Zelena Mreža Aktivističkih Grupa, Bio vrt u skladu s prirodom, Zaštitarsko ekološka udruga SENJAR.

Projekt je započeo 29.05.2020. godine i trajat će sve do 29.05.2022. Ukupna vrijednost mu je 1.553.566,67 kuna, od čega je vrijednost sufinanciranja Europske unije iz Europskog socijalnog fonda 1.320.531,67 kuna, a vrijednost sufinanciranja Republike Hrvatske 233.035,00 kuna. (Izvor: Grad Koprivnica)