Hrvatska, Nekategorizirano

Kraus: Postoji napredak u odnosu prema žrtvama ustaškog režima, ali se zločini još relativiziraju

Na slici Ognjen Kraus. Photo HINA / Tomislav PAVLEK /
Na slici Ognjen Kraus. Photo HINA / Tomislav PAVLEK /

Predsjednik Židovske općine Zagreb (ŽOZ) i Koordinacije židovskih općina u Hrvatskoj Ognjen Kraus smatra da u Hrvatskoj postoji napredak u odnosu prema žrtvama ustaškog režima, ali da još postoji snažna relativizacija tih zločina, te da zbog loše edukacije mnogi mlađi ljudi u Hrvatskoj ne znaju ništa o tim zločinima.

Gostujući u emisiji “Nedjeljom u dva” HTV-a Kraus je izrazio zadovoljstvo time što je u nedjelju na “državnoj komemoraciji” u Jasenovcu osuđen ustaški režim. Podsjetio je da je takvu osudu osobno izrekao na komemoraciji u Jasenovcu koju su prije tjedan dana organizirali ŽOZ i Koordinacija židovskih općina u Hrvatskoj. Ponovio je kako je tada istaknuo da je “tzv. Nezavisna Država Hrvatska (NDH) bila zločinačka tvorevina, da je u logoru Jasenovac ubijeno najmanje 80 tisuća ljudi među kojima 20.101 dijete, kao i to da je tzv. NDH jedina u Europi, uz Njemačku, imala rasne zakone”.

Kraus: Volio bih zajedničku komemoraciju, ali za to treba ukloniti oznake koje smetaju Židovima

“Volio bih da sljedeće godine postoji zajednička komemoracija u Jasenovcu, a ne tri kao ove godine, ali za to treba razgovarati i iz javnoga života ukloniti oznake koje smetaju Židovima”, rekao je Kraus.

Predsjednik ŽOZ-a ocijenio je da je “danas stanje teže nego devedesetih godina, a počelo se pogoršavati u predizbornim kampanjama za predsjednicu i parlamentarne izbore dok je na čelu HDZ-a bio Tomislav Karamarko, što je kulminiralo kolonom ulicama Zagreba do sjedišta Agencije za elektroničke medije u kojoj je bilo i visokih državnih dužnosnika”.

Kraus smatra da odugovlačenje odgovora na jačanje desnice ne može biti dobro rješenje jer se, vjeruje, na taj način “daje vjetar u leđa neprihvatljivim stavovima i omogućuje im se da se koriste raznim temama kao što je trenutačno Istanbulska konvencija”.

Za predsjednika Koordinacije židovskih općine u Hrvatskoj neprihvatljivo je, kako je rekao, “kada političari osuđuju zločine ustaškog režima i ujedno spominju totalitarne režime što se ne može uspoređivati”.

“Ne radi se o istim sustavima jer je tzv. NDH imala rasne zakone. Zato nam se ovo i događa”, istaknuo je Kraus. Smatra da je to u određenoj mjeri posljedica nedovoljne i loše edukacije u školama koju treba bitno poboljšati.

Ponovio je da je pozdrav “Za dom spremni” protuustavan, ta da ga zbog toga treba posve ukloniti iz javnoga života.

“Treba poštovati i priznati što je bilo. Mnogi ljudi koji su prošli logore nikada nisu svojoj djeci pričali o tome i nose te zločine kao moru cijeli život”, rekao je Kraus , te ustvrdio “da oni nikada nisu dobili nikakve odštete, a ustaše koji su se vratili dobili su penziju“.

Kraus: Nezadovoljan povratom židovske imovine, Hrvatsku sam uvijek doživljavao kao svoju domovinu

Izrazio je nezadovoljstvo zbog stanja vezanog za povratak židovske imovine oduzete u Hrvatskoj u Drugome svjetskom ratu, kada je preživjelo samo 20 posto Židova koji su u Hrvatskoj živjeli prije Drugoga svjetskog rata, a od njih je, podsjetio je, polovica otišla u Izrael, tako da ima malo onih koji mogu potraživati svoju imovinu.

Kraus je rekao da je Hrvatsku uvijek doživljavao kao svoju domovinu. “Smatram da sam puno bolji građanin od mnogih ‘Hrvatina’ koji se busaju u prsa”, rekao je. Istaknuo je “da sredina uvijek određuje ljude”, te da je “čitavoga života doživljavao antisemitske ispade i odbijanja tipa – ti nisi ‘naš’“.

Odgovarajući na pitanje o odnosu Izraela i susjednih arapskih država, osobito o teškom položaju Palestinaca u Gazi, Kruas je rekao da osuđuje sve zločine i da ne podržava politiku koja se vodi u Izraelu, ali je napomenuo da treba znati da je Izrael prvoga dana svoga postojanja napadnut i stalno je izložen prijetnjama uništenja.