Aktualno, Nekategorizirano

Krenula velika volonterska akcija “72 sata bez kompromisa”

U Studentskom centru u Splitu u četvrtak je najavljen međunarodni volonterski projekt “72 sata bez kompromisa” u kojem će u gradu pod Marjanom sudjelovati oko 700 volontera.

Osim u Splitu, akcija se od četvrtak do 20. listopada održava i u Zagrebu, Sinju, Zadru, Osijeku, Dubrovniku, Sisku, Slavonskome Brodu, Suhopolju, Karlovcu i Metkoviću.

Ove će godine u sklopu akcije “72 sata bez kompromisa” oko 700 mladih s područja Splita i okolice u skupinama od pet do 20 raditi na mnogim projektima – družiti se s osobama s teškoćama u razvoju, sudjelovati na kreativnim i sportskim radionicama, uređivati okoliš ustanova i sudjelovati u humanitarnim akcijama za pomoć socijalno ugroženima.

Ti mladi volonteri pozitivan su primjer koji treba isticati i stalno ponavljati, rekao je župan Blaženko Boban i dodao da samo svojim pozitivnim primjerom mogu mijenjati ozračje i percepciju o mladima i uopće o stanju u društvu. Istaknuo je da ti mladi ljudi dajući dio sebe ostalima pokazuju ispravan put da onaj koji daje sebe dobiva dvostruko.

Boban je podsjetio da je 5. prosinca Međunarodni dan volontera i da je namjera organizirati izbor za volontera godine na području županije.

“To ćemo napraviti radi percepcije javnosti da ima toliko dragih i dobrih mladih i nešto starijih ljudi koji cijeli svoj život posvećuju drugima, koji daju za druge, no nažalost nisu zamijećeni. To je nužno i potrebno radi svih nas”, poručio je župan Boban.

Voditeljica volonterskog centra mladih SKAC ST Doris Nazor je rekla kako će se u Splitu i okolici provesti 52 volonterske akcije, da je trenutačno prijavljeno 650 volontera, ali očekuju da će taj broj narasti do 750.

Na razini Hrvatske prijavljeno je oko 3500 volontera u stotinama akcija, a i taj bi broj trebao rasti.

Nazor je istaknula da će volonteri bojiti stanove starijim i nemoćnim osobama, prikupljati hranu i ostale namirnice na ulazima velikih trgovačkih centara i trgovina za socijalno ugrožene i održavati kreativne radionice za prikupljanje novca za humanitarne svrhe, kao što je izrada čestitaka te ukrasnih predmeta od različitih materijala. Predviđene su i ekološke akcije, operativno-informativni projekti i mnoge druge akcije.

Prorektor splitskog Sveučilišta Goran Kardum poručio je studentima da volontiranje i sudjelovanje u takvim aktivnostima “blagotvorno djeluje” na njihov osobni razvoj i da percepcija student – studiranje nije samo sjedenje i učenje, koje je zahtjevno druženje s knjigom, te odlazak na nastavu i u laboratorije, nego su to i volonterske aktivnosti”.

“To stvarno blagotvorno djeluje na onoga kojemu se pomaže, ali i na onoga koji pomaže. Ono će ga obogatiti u osobnom razvoju, a možda mu i otvoriti neke putove poznanstva i ideje za neke projekte koji se upravo rađaju u trenucima kada smo u takvim aktivnostima, kada smo izvan formalnog prostora”, rekao je prorektor Kardum, dodajući da će Sveučilište i dalje podupirati akcije koje promiču kvalitetu života.

Prema programu, volonteri će među ostalim očistiti i Botanički vrt na Marjanu, u Udruzi MoSt šišat će beskućnike, darovati će krv u studentskom domu, urediti igralište u kaštelanskome Dječjem domu “Miljenko i Dobrila” te urediti okoliš u splitskom Domu za odgoj djece i mladeži na Brdima.

Početkom listopada organiziran je i humanitarni koncert na Rivi tijekom kojega su prikupljane donacije za Sigurnu kuću – Sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja, koju vodi Caritas Splitske nadbiskupije.

Projekt je u Hrvatskoj prvi put proveden u listopadu 2014. u Splitu, a okupio je oko 200 mladih u dobi od 18 do 30 godina. Sljedećih godina projekt je sve više rastao, uključili su se novi gradovi i povećao broj volontera. Prošle godine u projektu je na području Splita sudjelovalo više od 700 volontera, a u deset gradova Hrvatske njih više od tri tisuće.