Aktualno, Nekategorizirano

Okrugli stol o razvoju pedijatrijske palijativne skrbi u Hrvatskoj

Okrugli stol o razvoju pedijatrijske palijativne skrbi: Kako zajedno do kvalitetne i sveobuhvatne palijativne skrbi za djecu i obitelji? održat će se u utorak, 26. rujna 2023. od 15:00 do 16:30 sati u HUB385 na adresi Ulica Franje Petračića 6 u Zagrebu, navodi udruga Krijesnica.

Na okruglom stolu predstavit će se rezultati istraživanja o mogućnostima razvoja pedijatrijske palijativne skrbi u zdravstvenom sustavu te rezultati istraživanja o izazovima skrbi za djecu s kompleksnim potrebama unutar i izvan zdravstvenog sustava RH, kao i javnopolitičke smjernice za unaprjeđenje i razvoj pedijatrijske palijativne skrbi.

Pedijatrijska palijativna skrb u Hrvatskoj predstavlja izazovno području koje je nužno unaprijediti kako bi se osigurala potrebna razina podrške za djecu i obitelji. Pružanje kvalitetne palijativne skrbi često ovisi o mjestu prebivališta i dijagnozi djeteta te stoga potrebne usluge često bivaju nedostupne. Koordinacija i komunikacija između različitih stručnjaka uključenih u pružanje skrbi nije dovoljno usklađena, a pristup informacijama kao i mogućnosti organiziranja skrbi u domu djeteta su ograničeni. Resursi iz lokalne zajednice su oskudni, a prijeko potrebna podrška udruga i volontera najčešće bazirana u većim sredinama. Iako neophodna, dostupnost skrbi radi odmora njegovatelja u praksi teško je izvediva.

Na okruglom stolu, mreža Zdravstveni opservatorij, koja broji preko 10 organizacija civilnog društva s ciljem podizanja svijesti i stvaranja uvjeta za što kvalitetniji život oboljele djece, predstavit će rezultate istraživanja i prijedloge za unaprjeđenje i razvoj palijativne skrbi za djecu. Dođite i uključite se u raspravu.

PROGRAM:
15:00 – 15:10 Predstavljanje rezultata istraživanja o izazovima skrbi za djecu s kompleksnim potrebama unutar i izvan zdravstvenog sustava – Iva Lukačević Lovrenčić, dr. med., istraživačica na projektu Zdravstveni opservatorij, Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar
15:10 – 15:20 Predstavljanje rezultata istraživanja i javnopolitičkih smjernica za razvoj pedijatrijske palijativne skrbi u Hrvatskoj – Gordana Šimunković, prof. soc. ped., Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci
15:30 – 16:30 Okrugli stol o potrebama i mogućnostima unaprjeđenja pedijatrijske palijativne skrbi u Hrvatskoj

SUDIONICI OKRUGLOG STOLA:
Gordana Šimunković, prof. soc. ped., sveučilišna specijalistica javnog zdravstva, voditeljica istraživanja i autorica smjernica, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci
Mirela Stanić-Popović, izvršna direktorica udruge Krijesnica
Renato Mittermayer, dr. med. spec., ravnatelj Specijalne bolnica za kronične bolesti dječje dobi Gornja Bistra
Davorka Osmak Franjić, prof. psihologije, savjetnica pravobraniteljice za djecu
Prof. dr. sc. Aida Mujkić, dr. med., spec. pedijatrije, Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar
Ana Alapić, Udruga roditelja vitalno ugrožene djece “Kolibrići”
Mirjana Saratlija, mag. sestrinstva, Služba sestrinstva i zdravstvene njege Koordinator palijativne skrbi i planirani otpust djece Klinički bolnički centar Zagreb
MODERATORICA: Leona Šiljeg

Projekt Zdravstveni opservatorij sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.