Hrvatska, Nekategorizirano

Predstava ‘Pjesma cvrčka’ – nova premijera Eurokaza

P1010735Nova premijera Eurokaza bit će, u nedjelju, 10. veljače, na sceni KUC Travno u Zagrebu, predstava ‘Pjesma cvrčka’, po motivima Miroslava Krleže i u režiji Ive Srnec, koja uz profesionalne glumce u izvedbeni proces uključuje desetoro osoba starijih od 54 godine u sklopu projekta ‘Scenska kreativnost u starijoj dobi’.

Kako se ističe u najavi, predstava je slobodna dramatizacija Krležine novele “Cvrčak pod vodopadom”, prošarana nizom proznih i lirskih fragmenata njegova opusa.

Manje poznata Krležina novela “Cvrčak pod vodopadom” bavi se “gustom, ustajalom, zatupljujućom atmosferom, ne samo hrvatske, provincije nakon Prvog svjetskog rata od koje ustreptali, hipersenzibilni pojedinac bježi ususret ne tako dalekim intenzitetima bojišta i rovova, pokazujući duboku čežnju za njihovim moralnim i emotivnim katarzama koje su završile funebralnim ishodima”.

“Svijet mrtvih drugova, martirij njihovih uzaludnih sudbina, univerzum je kojem se glavni junak dramatizacije Cvrčak, tako intiman sa svojim vlastitim kosturom, približava s nježnošću, otvorenošću svih svojih osjetila; u njemu on plovi u bezgraničnim, lirskim smjerovima svojih marazama, a šarlatanizmu liječničkih pogodnosti i površne društvene brige obraća se tek kad povrati ljubavnu mahnitost, karnalnu ustreptalost, osjeti neposrednu erotičku blizinu svoje davne, žive, a ne oživjele, dragane Eme”, stoji u najavi.

“Taj svijet stvarnih laži, ma koliko bio svjestan svojih sitnih nemoći, ma koliko tu nemoć licemjerno i sugestivno iskorištavao pripisujući medikamente iznurenom junaku Cvrčku, ipak nam otvara neki zakutak svoje duše. Nije sve izgubljeno: duboki trag poezije bridi u svima nama, plaši nas grmljavinom svojih nedohvatljivih zatomljenosti”, dodaje se.

Dramaturgiju potpisuje Beatrica Kurbel, koreografkinja je Irena Mikec, scenograf Tihomir Milovac, kostime je osmislila Petra Mina Petričec a glazbu Nikola Kodjabasia i Antun Toni Blažinović.

Predstava je dio projekta “Scenska kreativnost u starijoj dobi”, koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u sklopu operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali. Cilj projekta je unaprjeđenje vještina osoba starijih od 54 godine kroz participativne umjetničke aktivnosti.

Ansambl predstave čine četiri stalna profesionalna glumca, te rotirajući Kor sastavljen od po desetoro pripadnika ciljne skupine na šest različitih lokacija u RH (Zagreb, Petrinja, Sisak, Slavonski Brod, Gospić, Pregrada). Završna “mega-izvedba” okupit će u lipnju u Zagrebu sve članove kora sa svih lokacija.

Igraju glumci Mira Bosanac, Igor Baksa, Svej Jakir, Siniša Miletić, te zagrebački sudionici, Ljiljana Aleksić-Ćuk, Mirica Crnolatac, Edita Ćurak-Arseta,Vera Filipović, Renata Kekić, Eduard Pešun, Ivka Senčar, Lidija Vrban, Dijana Banek, Jadranka Gračanin Putnik.

“Konačan rezultat ovog projekta je predstava visokih estetskih i umjetničkih kriterija, izvedbeni model koji se lako može ponoviti u bilo kojoj drugoj sredini, u kojoj nema kulturnih centara i u čijim je lokalnim zajednicama zanimanje za kazalište potisnuto u drugi plan ili pak, još lakše, u sredinama u kojima postoje amaterska kazališta, te je interes za scensku kulturu veći”, poručuju iz Eurokaza. (Hina)

Ulaznice se mogu rezervirati na eurokaz.pr@gmail.com na 098 16 11 454 (Ivona) ili 099 40 87 256 (Ana) i podići najkasnije 2 dana prije predstave u Eurokazu (Ivana Dežmana 3; 10-14) ili na blagajni KC Travno prije početka predstave.

Ulaznice su besplatne!