Hrvatska, Nekategorizirano

Stotine ljudi duž Jadranske obale nudi besplatno ljetovanje obiteljima iz BiH, Srbije, Hrvatske koji imaju djecu sa teškoćama u razvoju

Iznajmljivači apartmana duž Jadranske obale treću godinu zaredom ustupaju besplatno smještaj obiteljima iz regije koje imaju djecu sa teškoćama u razvoju.

Tatjana Čalić; BUKA

Sjećate li se priče o stotinama iznajmljivača aprtmana širom Dalmacije koji su svim obiteljima iz regije koje imaju djecu sa teškoćama u razvoju prije tri godine nudili besplatan smještaj na moru.

Ova akcija i dalje traje, s tim da se u međuvremenu popis mjesta s nesebičnim domaćinima proširio cijelom Jadranskom obalom, ali i regijom i unutrašnjošću, pa se besplatan smještaj nudi i u Zagrebu, Rijeci, Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Podgorici, Beogradu, Novom Sadu…

Našli su se ovdje i ugostiteljski objekti koji nude besplatnu hranu, logopedi i fizioterapeuti koji nude besplatno svoje usluge, tu su i vozači koji nude besplatan prijevoz i zaista jako, jako puno ljudi koji žele pomoći na razne načine.

Dio ove priče je pune tri godine i Džemila Talić Gabriel koja je sa mužem Chrisom otvorila vrata svog doma u Neumu djeci sa poteškoćama u razvoju i njihovim porodicama.

Za BUKU Talić-Gabriel kaže da je jako ponosna što je dio ove priče za koju je saznala zahvaljujući susjedi iz Neuma. Odmah se priključila grupi “Iznajmljivači sa srcem”, i ponudila besplatan smještaj obiteljima koje imaju djecu sa Down sindromom i autizmom.

Obitelji koje je ugostila dolaze iz svih krajeva naše zemlje.

“Jako sam ponosna što sam dio jedne ovako lijepe priče, jer ovo je jedna mala gesta za nas iznajmljivače, a ogromna za djecu. Ogromna je i nagrada koju dobijamo jer njihova sreća i iskren osmijeh nemaju cijenu ”, priča za BUKU Talić Gabriel, koja se već godinama bavi humanitarnim radom.

A ovaj nesvakidašnji krug dobrote pokrenula je Vjera Matulić iz Postira, na otoku Braču.

Kada je osnovala Facebook grupu “Iznajmljivači sa srcem”, nije ni slutila da će njen spontani aktivistički čin podržati toliko ljudi – za samo dvije sedmice pridružilo joj se 4.000 članova.

Danas ova FB grupa broji preko 12 000 članova.

Kako nam je rekla Vjerina kćerka Mihaela Stipičić, jedna od administratorica FB grupe “Iznajmljivači sa srcem”, svi su jako sretni i ponosni što su ljudi u tolikom broju prepoznali svu suštinu akcije – učiniti barem nekoliko dana ljepšim obiteljima i djeci čiji su životi ispunjeni odlascima ljekarima ili boravcima po bolnicama.

Za sada imaju 110 rezervacija, a ljudi se podjednako javljaju iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

“Moram istaći da smo izuzetno ponosni na sve članove koji nam svake godine iznova vjeruju, bilo da su iznajmljivači koji otvaraju svoja vrata ili obitelji koje idu u nepoznato otvorenog srca. Tu su i ugostitelji, brodovlasnici, izletničari, lunaparkovi, vodeni parkovi, restorani, taksisti koji su sve vrijeme uz nas, i čiji broj se i dalje povećava. Javljaju nam se i iznajmljivači iz Crne Gore, Neuma, a za vrijeme liječenja i iz Beograda, Sarajeva, Banjaluke i drugih gradova”, priča nam Mihaela i otkriva da i ove godine nastoje iznaći načine da pomognu sufinancirati obitelji koje nisu u mogućnosti platiti put do mora. To uspijevaju isključivo uz pomoć donacija, najčešće članova FB grupe Iznajmljivači sa srcem.

Također, imaju stalni kontakt s udruženjem “Stari papir za novi osmijeh”, koje je pokrenulo Facebook grupu Vozači velikog srca, koja organizira prijevoz na more onima koji to ne mogu priuštiti.
“Izuzetno nam je žao da ne možemo više pomoći obiteljima iz susjednih zemalja, ali nadam se da ćemo i tome naći neko rješenje”, optimistična je naša sagovornica, koja je ovom prilikom sve zainteresovane zamolila da prate jednostavna pravila rada stranice i da ne zatrpavaju inbox i zid mnogobrojnim postovima.

A pravila su vrlo jednostavna.

Roditelji trebaju samo pregledati zid grupe i odabrati odgovarajući smještaj i potom kontaktirati iznajmljivača u inbox i sve ostale detalje dogovore sa iznajmljivačem. Iznajmljivač ima pravo prihvatiti obitelj ili je odbiti, a obitelj im treba dokazati sa kojim problemom je dijete suočeno, kako ne bi došlo do prevare i zloupotrebe.