Hrvatska, Nekategorizirano

Tito izgubio trg u Karlovcu

karlovac_crOporba je zahtijevala da se ta točka skine s dnevnog reda u skladu s predizbornim obećanjima novoizabranoga gradonačelnika Damira Mandića (HDZ) da će raditi na ujedinjenju, a ne na podjelama u društvu te na jačanju boljeg života građana i otvaranju radnih mjesta.

Mandić je odgovorio kako je u duhu demokracije da se raspravi o prijedlogu devet braniteljskih udruga o promjeni imena jednog trga jer bi u nekim drugim vremenima Josip Broz sam odlučivao o tome treba li mijenjati ime trga koji nosi njegovo ime, prenosi Hina.

– Sada su drugačija vremena, sada se za neku odluku dižu ruke, a ovo je vijeće na izborima dobilo legitimitet da raspravlja i o ovoj točki dnevnog reda. Ono što osobno neću prihvatiti je da se ova točka dnevnog reda koristi u jednom smjeru da je promjena imena trga negiranje antifašizma jer to nije istina. Nitko ovime ne dovodi antifašizam u pitanje, a moje osobno mišljenje je da je komunizam nanio najviše štete antifašizmu. Nisu svi partizani isti, živio sam u prostoru gdje su ljudi ustali protiv fašizma zato što je Pavelić prodao Dalmaciju – rekao je među ostalim gradonačelnik.

– Vjerujem da su ljudi koji su 90-ih godina ustali protiv jugoslavenskog fašizma isto tako antifašisti. I ja kao kao gradonačelnik neću dopustiti nikome da dovede u pitanje antifašizam – istaknuo je Mandić i dodao kako bi – da su njega branitelji pitali kako preimenovati Trg Josipa Broza – predložio naziv Trg žrtava totalitarnih režima.

Nezavisna vijećnica Marija Bodrožić Zorić s liste Davora Petračića pitala je “kako će to promjena imena trga povećati dignitet hrvatskih branitelja jer je Trg hrvatskih branitelja preko ceste, kod Suda, gdje je i spomenik hrvatskim braniteljima, pa će preimenovanjem Trga Josipa Broza Trg hrvatskih branitelja samo postati veći”.

Dario Janković (SDP) nije sretan što se Karlovac time “samo uključuje u opće pomodarstvo” i predlaže ispitivanje javnog mišljenja o tom ideološkom pitanju, uključujući i mogući referendum. Predlagače – branitelje nazvao je orkestriranima i instruiranima te je izrazio žaljenje što se njima stalno manipulira iako bi svima trebalo biti jasno da se preimenovanjem jednog trga u Karlovcu neće promijeniti kvaliteta života niti otvoriti bilo koje radno mjesto.

Ministar Medved, koji je danas bio u Karlovcu na sastanku s izaslanstvom Hrvatskoga svjetskog kongresa, rekao je novinarima kako Ministarstvo branitelja ni on osobno nemaju ništa s inicijativom da se taj trg preimenuje te da to je pitanje Gradskog vijeća. Dodao je da se bavi donošenjem jedinstvenog zakona za sustavno rješavanje životno važnih pitanja za braniteljsku populaciju te kako je u tijeku javno savjetovanje koje završava 22. srpnja.