Hrvatska, Nekategorizirano

Hrvatski dom Petrinja predstavio projekt „Kultura svima“

kulturasvimagore-640x300U Maloj vijećnici petrinjske Gradske uprave predstavljen je projekt Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja naziva „Kultura svima“, koji je vrijedan gotovo 800 tisuća kuna. Riječ je o prvom gradskom projektu namijenjenom za kulturu, a koji je financiran iz fondova Europske unije. Više je rekao i ravnatelj Hrvatskog doma Milan Herceg.

„Moram naglasiti da je ovaj projekt ukupne vrijednosti 794.669 kuna. Prvih 40 posto sredstava je već sjelo na račun i projekt je krenuo u samu realizaciju, u pripremama svega onoga što nas čeka u idućih 16 mjeseci u provedbi ovog projekta“, rekao je Herceg koji se zahvalio i partnerima na ovom projektu, a to su Udruga Građanski aktivizam Petrinja GRAK, Hrvatsko pjevačko društvo Slavulj Petrinja, Gradska limena glazba Petrinja, Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije i Društvo Naša djeca Petrinja.

Koordinatorica projekta Mirica Zukanović je kazala kako je to projekt kojeg je Hrvatski dom čekao jako dugo jer upravo će ovaj projekt Hrvatskom domu dati jednu novu dimenziju i nadgradnju. „Kada se otvorio natječaj i kada sam vidjela sve uvjete natječaja, prvo što sam napravila da se tu radi o jednom civilno-javnom partnerstvu, na kavu sam pozvala Palmu Miličević s kojom sam sve proanalizirala i dala neke svoje prijedloge, ona je dala svoje i krenuli smo u priču oko odabira naših partnera. Kod partnera sam rekla da bi bilo jako dobro da su to sve one udruge i društva koji djeluju već u sklopu Hrvatskog doma kao jedne vodeće ustanove u kulturi Petrinje, poslali smo upite, prijedloge. Svi ljudi koje smo pozvali i udruge koje smo pozvali kao partnere su se odazvali tom partnerstvu i ja im se svima zahvaljujem“, rekla je Zukanović.

Voditeljica projekta Selma Buljubašić je istaknula kako je ovaj projekt „Kultura svima“ jedan od 34 uspješno ocijenjena projekta za kojeg su osigurana sredstva iz Europskog socijalnog fonda i Ministarstva kulture u sklopu poziva „Kultura u centru-potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi“.

kulturasvima2„Cilj projekta je kvalitetnije i učinkovitije iskoristiti dio prostornih resursa Hrvatskog doma u odnosu na konvencionalne i tradicionalne pristupe. Koristi projekta će biti višestruke. Provedbom ovog projekta i sustavnom izobrazbom, zaposlenici i članovi udruga te zaposlenici lokalne i područne samouprave i javne ustanove u kulturi, osnažit će upravljačke kapacitete te steći druga korisna znanja i vještine. Javna uprava će steći iskustva u vođenju inovativne sudioničke prakse, a time i veće povjerenje građana. Projekt će povezati različite aktere lokalne zajednice iz kulture, civilnog društva i javne uprave i kroz kulturu će povećati integraciju različitih društvenih skupina. Hrvatski dom će razviti upravljačke vještine zaposlenika, nabaviti potrebnu opremu i nadograditi i razviti svoje Internet stranice, što će uz uspješnu provedbu ostalih projektnih aktivnosti, povećati popularnost ključnog nositelja kulture u zajednici. Bit će izrađen i pravilnik i kriteriji kojima će se definirati uvjeti korištenja javnog prostora Hrvatskog doma i uspostavit će se model suradničkog upravljanja“, istaknula je između ostaloga Buljubašić.

Provedba projekta je započela u listopadu ove godine i provedba projekta trajat će se ve do 29.veljače 2020.godine. Josip Kapović iz Gradske limene glazbe Petrinja izrazio je zadovoljstvo što su dio ovog projekta. „Naš dio u tom projektu se sastoji od tri koncerta. Najviše bih se htio osvrnuti na prva dva koncerta, znači dva koncerta za osnovnoškolsku djecu. Sam problem koji se događa u Petrinji kojeg sam primijetio godinama je da mladi ljudi jako malo posjećuju koncerte, izložbe, predstave i slično. Smatramo da taj edukativni dio bi morale sve udruge više dati od sebe da bi ta djeca krenula više na te kulturne manifestacije. Ta dva koncerta za djecu će biti koncipirana na način da će GLG održati dva koncerta gdje ćemo pokušati aktivno njih uključiti i integrirati da vide što znači svirati u orkestru“, rekao je Kapović te dodaje kako će rezultat ovog projekta biti vidljiv na način da će doći do povećanja posjećenosti kulturnih događanja u našem gradu od strane mladih.

kulturasvima3Palma Miličević iz Udruge Građanski aktivizam Petrinja GRAK je istaknuo kako će oni napraviti jednu određenu analizu stanja u kulturi, koje su to potrebe građana po pitanju kulture, te će tim povodom provesti određene ankete i intervjue. „Građani neće biti samo promatrači oni koji su u publici, bez obzira što nismo svi uključeni u stvaranje umjetničkog sadržaja. No međutim, imat ćemo priliku dati svoju riječ i govoriti o tome kako bi kulturna scena našeg grada trebala izgledati, kakvi su sadržaji potrebni djeci, kako žele mladi, što žele gledati na pozornici osobe starije životne dobi“, rekla je Miličević.

Direktorica Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije Aleksandra Milković je kazala kako žele ovim projektom mlade uključiti u kulturu i tako omogućiti da je kultura dostupna svima. „Cilj nam je da kultura postane dostupna svima u našoj zajednici pa tako i osobama s invaliditetom. Kroz neke pojedinačne aktivnosti proteklih godina pokazali smo našu inicijativu, ali ne i inicijativu društva i udruga koje djeluju i želimo ih onako nekako kroz ove programe koje smo osmislili da i osobe s invaliditetom mogu biti članovi takvih udruga, kao što su udruge iz kulture. Planirano je kroz ovaj projekt da osmislimo 20 kazališnih radionica koje bi rezultirale sa jednom inkluzivnom predstavom koju bi izvodili naši mladi članovi Udruge osoba s invaliditetom. Povezat ćemo se sa svim partnerima koji to budu htjeli“, rekla je Milković.

kulturasvima1Predsjednik Hrvatskog pjevačkog društva Slavulj Petrinja Željko Crnković je kazao kako se ovo društvo prepoznalo u ovom projektu. „Htjeli smo ovim projektom pronaći sve skladbe koje su nam dostupne, a koje su riječju, zapisom i notnim zapisom posvećene HPD-u Slavulj. I evo od onih prvih iz 1872.godine, ima ukupno 39 skladbi. Tu će biti materijala za 200 stranica. To su skladbe koje su izrijekom, pisanom potvrdom posvećene HPD-u Slavulj. To je zbirka skladbi lokalnog karaktera no vrlo je vrijedna jer pridonosi svijesti lokalne zajednice o vlastitoj glazbenoj tradiciji i važnosti za hrvatsku kulturu uopće. Doprinos nacionalnoj baštini je nesumnjiv“, rekao je Crnković.

Antonela Gorup iz Društva Naša djeca Petrinja je također predstavila njihove projektne aktivnosti. „Tijekom ovog projekta mi smo planirali održati ukupno 36 radionica, od toga 24 Bajkaonice te 12 likovnih radionica. Cilj je prikupljanje što većeg broja djece u kulturne svrhe. Bajkaonice bi obuhvaćale slušanje bajki, razgovor o sadržaju te karakterizaciju likova i pisanje teksta za scensku izvedbu i nakon toga bi djeca izvela svoju malu predstavu koja bi bila predstavljena tijekom Dječjeg tjedna sljedeće godine. Od likovnih radionica bi napravili malu izložbu koja bi bila predstavljena tijekom Dječjeg tjedna iduće godine“, rekla je Gorup.

Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je izrazio zadovoljstvo ovim projektom te je isti ocijenio kvalitetnim. „Hrvatski dom sa svojim partnerima pokazuje jednu vrstu snage gdje zajedničkim radom možemo dati jedan veliki doprinos kako bi sadržajno imali prije svega odgovornost prema kulturnom prostoru života Petrinje“, kazao je Dumbović.

Podsjetimo na kraju kako je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan u Zagrebu 29.listopada ove godine. U sklopu ovog projekta zaposlene su i dvije osobe na sljedećih 16 mjeseci te su njihove ukupne plaće financirane iz sredstava projekta.

Preuzeto sa portala: portal53